Menu
"Epidemia" e kohëve moderne:Të rinjtë braktisin prindërit.

"Epidemia" e kohëve moder…

Braktisja e të moshur...

Del formulari A2, si të veproni dhe datat e aplikimit për çdo rreth

Del formulari A2, si të veproni dhe…

Ndërkohë që maturantë...

Po rriten fajdet?!

Po rriten fajdet?!

Niveli i lartë i euro...

Potencialet e reja për energji nga uji, era dhe dielli

Potencialet e reja për energji nga …

Shqipëria ka aktualis...

Një tjetër zjarrvënie e qëllimshme vë në rrezik 20 banesa.

Një tjetër zjarrvënie e qëllimshme …

Një zjarrvënie e qëll...

DASH: Shqipëria ende probleme me trafikimin e qenieve njerëzore

DASH: Shqipëria ende probleme me tr…

Edhe pse janë vënë re...

Temperaturat e larta, 13 vatra zjarri në gjithë Shqipërinë

Temperaturat e larta, 13 vatra zjar…

Temperaturat e larta ...

Rama paralajmëron: Abuzuesit i pret ferri i koalicionit kundër tepsixhinjve

Rama paralajmëron: Abuzuesit i pret…

Kryeministri Edi Rama...

Pensionistët e profesioneve të lira do të duhet të paguajnë sigurime, u është hequr përjashtimi…

Pensionistët e profesioneve të lira…

Shfuqizimi nga Gjykat...

Prev Next

Tesla tërheq 53 mijë mjete të modeleve S dhe X

Kompania, e themeluar nga Elon Musk, ka konfirmuar se do të tërheqë 53 mijë mjetet e saj që kanë probleme me frenat. Tesla konfirmon se nuk ka pasur aksidente apo plagosje nga ky defekt.


Bëhet fjalë për modelet S dhe X për shkak të një problemi të frenimit gjatë parkimit, gjë që çon në mosfunksionimin e tyre.Dhe pse nga ky problem janë prekur më pak se 5% e mjeteve, Tesla do të jetë e sigurtë që asnjë nga konsumatorët nuk është në rrezik. Bëhet fjalë për mjete që janë prodhuar mes Shkurtit dhe tetorit të 2016.Kompania ka tërhequr vullnetarisht në nëntor 3 mijë mjete të Modelit S për të zgjidhur problemin e lidhjes së rripit të sigurimit. Gjatë 2016 kompania ka prodhuar 83.922 automjete.

Read more...

Google Duo, tani me telefonata zanore në botë

Telefonatat zanore vijnë dhe në Google Duo, videoçati i Google. Ky funksion ishte i disponueshëm


vetëm në Brazil muajin e kaluar, por tashmë do të jetë i mundur në çdo pjesë të botës.Aplikacioni në origjinën e tij u projektua për komunikime video, por funksioni zanor e afron më shumë Duon me çate të tjera si WhatsApp. Telefonatat zanore mund të përdoren, si në Android edhe në iOS, thjesht duke klikuar në pulsantin që ndodhet në pjesën e sipërme të aplikacionit.

Read more...

Kartmonedha e re 50-euroshe e mbrojtur nga falsifikimet

Kartëmonedha e re 50-euro që del në treg sot do të jetë shumë e mbrojtur nga fallsifikimet.


Prodhimi i kartëmonedhave i nënshtrohet prej kohësh teknologjisë më të lartë, jo vetëm për t'i mbrojtur ato nga fallsifikimet. Kartëmonedhat në euro nuk dëmtohen nga larja në lavatriçe me temperaturën 90 gradë, as zhubravitja e açetoni kundër manekyrit nuk përbën ndonjë problem për to. Para se të dalin në qarkullim ato duhet të kalojnë teste mjaft të vështira

Read more...

Samsung prezanton telefonin "S8", ja sa do të kushtojë (video)

Samsung ka prezantuar ditën e sotme telefonin e ri të linjës "Galaxy", "S8", ku kompania ka vendosur që të bëjë ndryshime të mëdha.Telefoni inteligjent "Galaxy S8", ka  një ndryshim të madh nga paraardhësit e tij dhe ky ndryshim duket që në pamjen e pajisjes. Samsung ka vendosur ta heq butonin fizik  "home" dhe ta zëvendësoj atë me një buton virtual në ekran..Edhe pse ekranet e "S8" dhe "S8 plus" janë më të madhenj se "S7" dhe "S7 plus", telefoni i ri vjen me përmasa fizike më të vogla se sa modelet paraardhëse.Risia e madhe e këtij telefoni është "Bixby", asistenti virtual i ri që kompania ka vendosur të shoqërojë pajisjen. Ndërkohë zyrtarët e Samsung janë shprehur se shumë shpejt ekosistemi i "Bixby" do të rritet ky asistent do të ofrojë edhe një lidhje me pajisjet shtëpiake që Samsung prodhon, duke ju mundësuar përdorimin e tyre nëpërmjet telefonit tuaj.Telefoni i ri "S8" do të fillojë shitjet më 21 prill dhe çmimi që duhet të paguani për të pasur telefonin më të fundit të kompanisë koreane, është 750 euro për "Galaxy S8" dhe 900 euro për "Galaxy S8 plus".

Read more...

Shqiptarët, të dhënë pas jetës virtuale! E përdorin Facebook më shumë se rajoni dhe BE

Shqiptarët, sidomos të rinjtë, rezultojnë të jenë ndër përdoruesit më të lartë të Facebook në rajon, por edhe në krahasim me vendet e Bashkimit Europian.Sipas Internet Word Stat, që publikon të dhëna për përdorimin e internetit, në Shqipëri janë rreth 1.4 milionë përdorues të Facebook. Për një popullsi prej rreth 2.8 milionë banorë, norma e penetrimit të Facebook është gati 50%,


çka do të thotë se gjysma e njerëzve në Shqipëri janë përdorues të rrjetit më të madh social në botë. Të dhënat i përkasin vitit 2016. Penetrimi i internetit në Shqipëri është rreth 60%.Në krahasim me rajonin, shqiptarët janë më të dhënë ndaj Facebook. Në Bosnjë- Hercegovinë, norma e penetrimit të Facebook është 38.8%, ndonëse përdoruesit e internetit janë më të lartë se në Shqipëri,

duke arritur në 68.1%.Në Maqedoni, penetrimi i përdoruesve të Facebook është 47.6%, edhe në Serbi po rreth 47%, në Kroaci 40.4. Mali i Zi është në nivele të krahasueshme me Shqipërinë, në rreth 49%. Shqiptarët e Kosovës, që ka një normë përdorimi interneti shumë më të lartë se Shqipëria, në 80.9%, e përdorin më pak Facebook, me një normë penetrimi prej 45.7%.Bashkimi Europian ka penetrimin më të lartë të internetit prej 80.1%. Pavarësisht se kanë akses të lartë në internet, europianët duket se nuk preferojnë që të shpenzojnë kohë duke u marrë me rrjetet sociale. Norma e përdorimit të Facebook të Bashkimit Europian është 48%. Nga vendet e BE-së, rrjetet sociale janë më popullore në Maltë me 75%, Qipro me 72%, Danimarkë me 66%. Shembull i përdorimit eficient të kohës është Gjermania, që ndonëse ka një penetrim interneti prej gati 90%, përdoruesit e rrjeteve sociale janë vetëm 38%.Përdoruesit më të pakët të rrjetit social janë në Rusi, me 8.2%. Me një popullsi prej 146 milionë banorësh, Rusia ka vetëm 12 milionë përdorues në Facebook.I krijuar në vitin 2004, Facebook është rrjeti social më i gjerë në botë. Në tremujorin e fundit 2016, Facebook kishte gati 1.86 miliardë përdorues mujorë aktivë. Në tremujorin e tretë 2012, numri i përdoruesve aktivë e ka kaluar 1 miliard. Përdorues aktivë janë ata që kanë hyrë në Facebook gjatë 30 ditëve të fundit.

 

Read more...

Po vjen “Galaxy S8”, risitë e smartfonit që hapet me sy

Galaxy S8” do të jetë spektakolar. Gjiganti korean i teknologjisë do të sjellë versionin më të fundit të smartfonëve “Galaxy”, i cili do të ketë përmasa pothuajse sa ato të “Galaxy Mega”.Modeli “Galaxy S8+” do të ketë ekran për përkulur 6.2 inç, kamera high definition me kapacitet 12 megapixel (kamera kryesore)


dhe 8 megapixel ajo e përparme. Risitë vijnë edhe në sigurinë e aparatit. Ai do të hapet me anë të njohjes së syrit të përdoruesit, kjo falë skanimit të irisit fillimisht. Edhe karikimi do të sjellë risi, pasi do të nxjerrë jashtë loje telat. “Samsung” propozon një platformë të re, mbi të cilën mbështetet smartfoni dhe karikohet. Kujdes i veçantë i është kushtuar parandalimit të futjes së pluhurave dhe ujit në aparat. Por ndërsa raportimet në media flasin për një “S8” dhe “S8+” spektakolare, për të cilat detajet e para pritet të dalin në prill, një gjë është e sigurt: do të na duhen xhepa më të mëdhenj për ta.

Read more...

Viber sjell atë që keni dashur gjithmonë, “mesazhet sekrete”

Një nga aplikacionet më popullore të enkriptuara të chatit, Viber , ka nxjerrë atë që quhet “mesazhe sekrete” , i cili u jep përdoruesve më shumë kontroll mbi bisedat.Kjo risi u jep mundësi përdoruesve që të vendosin se cilat video dhe foto të qëndrojnë në arkivën e chatit , para së të shtypin “send”.Viber që tani ju lejon që të


fshini një bisedë edhe nga telefoni juaj edhe nga telefoni i bashkëbiseduesit.Kjo risi në Viber i lejon përdoruesit që të vendosin një afat kohor për imazhet që duan të ndajnë por që sduan që të përfshihen në arkiva , koncept i ngjashëm me snapchatin .Ju mund të dërgoni një foto dhe të vendosni nëse doni që fotoja të ruhet për 1,3,7 apo 10 sekonda që nga shikimi i parë.Viber ka 800 milionë përdorues të regjistruar dhe 260 milionë përdorues aktiv.Kjo vecori e re ka qenë risi për Viber, por ama ska qenë le ta themi dicka e pa realizuar më parë nga konkurrentët.

Read more...

5 aplikacionet më të sigurta për mesazhe dhe biseda sekrete (Viber nuk është në listë)

Mundësia për të monitoruar trafikun tuaj do të thotë që ju dërgoni mesazhe me shumë aplikacione të njohura të cilat mund të përgjohen dhe të lexohen. Në disa raste, hakerët munden edhe që të paraqiten si disa nga miqtë tuaj online. Megjithatë, në treg ka edhe aplikacione të cilat e marrin sigurinë dhe privatësinë e përdoruesve shumë seriozisht, prandaj edhe në këtë listë janë 10 prej tyre të cilat rekomandohen për përdorim të sigurtë. Në këtë listë, nuk është Viber, aplikacioni që në tregun tonë përdoret shumë.


Whatsapp

Në prill të vitit të kaluar, WhatsApp ka mundësuar enkripitimin e mesazheve në tërësi, në të gjitha platformat. Kjo do të thotë se bisedat nuk mund të lexohen nga të gjithë, por vetëm nga ju dhe personi që ju i keni dërguar mesazh. WhatsApp ofron një kod të sigurisë në mënyrë që ju mund të verifikoni nëse dikush e ka marrë mesazhin tuaj përmes një hakimi.

Signal

Aplikacioni i mesazheve vjen nga Open Whisper Systems që mban vulën e miratimit nga Edward Snowden, jo më pak. Signal është i lehtë për ta përdorur, dhe njësoj sikurse WhatsApp, bisedat janë të koduara tërësisht.

FrozenChat

Përveç emrit interesant, FrozenChat ofron biseda të koduara përmes OTR (Off the Record).Në këtë aplikacion ju mund ta shlyeni çdo bisedë nga çdo gjurmë, në mënyrë që askush të mos ketë mundësi ta dëshmojë se ka biseduar me ju.

ChatSecure

Sikurse FrozenChat, ChatSecure mbështet mesazhet me Off the Record dhe XMPP.

Wickr Me

Ky aplikacion shkon edhe më tej. Ua mundëson përdoruesve që pas një periudhe të caktuar kohore, mesazhet të zhduken nga aplikacioni vetvetiu.

 

Read more...

Shqipëria, ndër vendet me shpejtësinë më të ulët të internetit

Janë të pakta vendet e Europës që vuajnë shpejtësinë e ulët të internetit e ndër to është edhe Shqipëria. Vendi ynë, sipas një raporti të hartuar nga kompania Akamai, e cila punon për llogari të klientëve të tillë si Airbnb to Autotrader e të publikuar nga valeunomand.com për 2015-n llogarit një shpejtësi mesatare prej 5 Mbps.Në këtë renditje, Shqipëria lë pas vetëm Malin e Zi, ku shpejtësia llogaritet në 4.6 Mbps.Edhe Kroacia, pavarësisht se është një vend i BE-së, vuan nga ky nivel i ulët. Madje kjo ka qenë edhe një çështje e diskutuar nga Parlamentin kroat, duke qenë se është një objektiv i kërkuar nga Bashkimi Europian.


Në një artikull të total- croativ news, thuhet se vendi arrin të lërë pas për nga shpejtësia e internetit vetëm Shqipërinë dhe Kosovën.“Kroacia aktualisht ka shpejtësinë më të ulët të internetit në Europë. Vetëm Shqipëria dhe Kosova kanë internetin më të ngadaltë se ne. Sllovenia, për shembull ‘navigon’ me shpejtësi dy herë më të lartë”, tha Gordan Maras.Bashkimi Europan që nga maji 2015 ka miratuar një strategji në lidhje me krijimin e një tregu të vetëm dixhital (Digital Single Market), sipas të cilit deri në vitin 2020 do t’i jepet çdo qytetari europian akses për internet me shpejtësi 30 Mbps. Në anën tjetër do të garantohet ofrimi i shërbimit 5G për çdo kryeqytet të shteteve anëtare të BE-së deri në 2020-n./Monitor

Renditja e disa vendeve të rajonit

Në shkallë botërore, Europa renditet ndër kontinentet që zbaton një shpejtësi të lartë sa i përket internetit falë tregjeve të hapura, infrastrukturës dhe përpjekjeve për kërkime në teknologji. Disa nga shtete me shpejtësi të madhe të internetit gjenden në Europë. Suedia është ndër këto vende me shpejtësi mesatare ndërlidhjeje 17.5 Mpbs.

Ndërsa vendet me shpejtësi më të ulët të internetit në Europë janë:

5 – Bjellorusia

Shpejtësia e internetit: 6Mbps

4 – Bosnjë dhe Hercegovina

Shpejtësia e internetit: 5.7 Mbps

3 – Kroacia

Shpejtësia e internetit: 5.5 Mbps

2 – Shqipëria

Shpejtësia e internetit: 5 Mbps

1 – Mali i Zi

Shpejtësia e internetit: 4.6 Mbps

 

Read more...

Facebook vjen me risi. A është kjo fjala e fundit e shkencës?

“FacioMetrics” kjo është kompania që do të bashkëpunojë me “Facebook” për të sjellë një super-risi.Nëse ju lexoni postimin e një miku tuaj në


“FB” që ju pëlqen apo ju shkakton të qeshura, nuk ka nevojë të shtypni gje për të treguar.Kjo risi do t’ju skanojë fytyrën dhe do të masë reagimet tuaja në bazë të lëvizjes shkruan LajmiFundit.al. Pra nëse ju qeshni, do të thotë se ju pëlqen (like).“Mënyra se si njerëzit komunikojnë po ndryshon dita-ditës dhe efektet e ndryshme i lejojnë njerëzit të shprehen në mënyra të reja zbavitëse e krijuese”, tha një zëdhënës i Facebook.Kjo super-risi që pritet të vijë së shpejti do të bëjë “Facebook” superior në krahasim me rrjetet e tjera sociale si Instagram e Snapchat që derimë tani kanë kopjuar njëri-tjerin duke sjellë vecori pothuajse të ngjashme.

Read more...
Subscribe to this RSS feed

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live