Menu
Gjirokastër,betonierja përplas minibusin,lëndohet drejtuesi

Gjirokastër,betonierja përplas mini…

Një aksident automobi...

Shijoni diellin e fundjavës, por ... përgatituni për furtunën

Shijoni diellin e fundjavës, por ..…

Reshjet e shiut do të...

Torino, policia: Brenda një viti 1 ton drogë, problem shqiptarët

Torino, policia: Brenda një viti 1 …

Policia e Torinos ka ...

Kjo super makinë ecën me shpejtësi marramendëse

Kjo super makinë ecën me shpejtësi …

Po bëhen përgatitjet ...

“Vajzat e arta”, supermodelet e viteve ’90 rikthehen në pasarelë për Versace

“Vajzat e arta”, supermodelet e vit…

Yjet më të mëdhenj t...

Riaktivizimi i vullkanit, alarm në Bali

Riaktivizimi i vullkanit, alarm në …

Autoritetet indonezia...

Kina ndalon furnizimin me naftë e gaz të Koresë së Veriut

Kina ndalon furnizimin me naftë e g…

Kina, aleatja më e ma...

Teatri "Zihni Sako" prej vitesh nuk njeh investime

Teatri "Zihni Sako" prej …

Teatri profesionist "...

Prev Next

‘Zhgënjen’ iPhone 8, ja sa njerëz presin në rradhë

Kompania Apple ka prezantuar para pak ditësh produktet e reja si iPhone 8, televizorin dhe orën Apple dhe pritej që të kishte njerëz që rrinin në rradhë për ti blerë


.Duket se këtë herë njerëzit nuk janë aq të entuziasmuar ose kostoja duket shumë e lartë për ta. Në dyqanin Apple në Londër, nuk kishte më shumë se 20 persona që qëndronin duke pritur për të marrë celularin e ri.Ndërsa iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus kanë dalë në shitje sot, shumë blerës po presin për iPhone X që do dalë në treg gjatë muajit nëntor.Dihet se iPhone kanë vlerë nga 699 deri në 799 dollarë, ndërsa iPhone X do ketë koston më të lartë që ka patur ndonjëherë kompania, që arrin në 1 mijë dollarë.‘Metro’ ka sjellë pamjet e rradhës jashtë dyqanit.

Read more...

Kjo super makinë ecën me shpejtësi marramendëse

Po bëhen përgatitjet përfundimtare për makinën e parë që do të udhëtojë më shpejt se 1000 km/h.


Ekipi Bloodhound SSC shpreson se do krijojë një histori të re duke sjellë automjetin me shpejtësinë më të madhe që është parë ndonjëherë.Ata mendojnë se do të mbulojë një milje për më pak se 3.6 sekonda. Kjo makinë po ndërtohet me motor reaktiv, që është i njëjtë me motorin e avionit që gjeneron më shumë se 135 mijë kuaj fuqi.Makina do të jetë 13.4 metra e gjatë dhe do jetë gjashtë herë më i fuqishëm se gjitha automjetet që garojnë në Formula 1.Testet e para do të bëhen në 26 tetor në Aeroportin Cornwall pranë Newquay.

 

Read more...

Zbulim i madh nga shkencëtarët, së shpejti antitrupi që lufton HIV

Shkencëtarët kanë ndërtuar një antitrup që sulmon 99% HIV dhe mund të parandalojë infeksionin në fillim. Antitrupi është ndërtuar për të sulmuar tri pjesë kritike të virusit, duke e bërë më të vështirë rezistencën e HIV.


 Ky rezultat gjigant kundër sëmundjes mjaft të përhapur u arrit gjatë bashkëpunimit mes Institutit Kombëtar të Shëndetit në SHBA dhe kompanisë farmaceutike Sanofi. Antitrupi do të vihet në zbatim në njerëz në vitin 2018, për të parë konkretisht nëse ai do të mund të parandalojë ose të trajtojë infeksionin. Studiuesit po përpiqen të përdorin antitrupa gjerësisht neutralizuese si një mënyrë për të trajtuar HIV, ose për të parandaluar infeksionin në hapat e parë. Studimi, i botuar në revistën Science, kombinon tri antitrupa të tilla në një "antitrup të trefishtë specifik" edhe më të fuqishëm.
Gary Nabel, zyrtari kryesor shkencor në Sanofi dhe një nga autorët e raportit, tha për BBC: "Ata janë më të fuqishëm dhe kanë gjerësi më të madhe se çdo antitrup i vetëm që është zbuluar".Provat klinike për të testuar antitrupin në njerëz do të fillojnë vitin e ardhshëm. Profesori Linda-Gail Bekker, president i Shoqërisë Ndërkombëtare të Ndihmave, i tha BBC: "Ky dokument raporton një përparim emocionues.
"Këto antitrupa mund të kenë më shumë ndikim sesa kemi imagjinuar deri më sot. "Ende janë ditët e hershme, dhe si shkencëtar, mezi pres që gjykimet e para të zhduken në tokë në vitin 2018. "Si mjek në Afrikë, ndjej urgjencën për të konfirmuar këto zbulime tek njerëzit sa më shpejt që të jetë e mundur".

Read more...

Shkatërrohet anija nga Uragani Maria, nëna dhe dy fëmijët shpëtojnë mrekullisht

Një nënë dhe dy fëmijët e saj janë shpëtuar mrekullisht nga një helikopter pasi anija e tyre u shkatërrua gjatë Uraganit Maria.


Pamjet dramtike tregojnë anijen e përmbysur duke u goditur nga valë të mëdha në bregun e Vieques.Gruaja dhe dy djemtë 12-vjeçarë shihen duke hypur në një helikopter të Marinës Mbretërore Britanike. Në anije ishte dhe një burrë, që mendohet familjar i të shpëtuarve, nuk arriti dot ti mbijetojë përmbysjes së anijes dhe vdiq përpara se ekuipazhet e emergjencës të ishin në gjendje të organizonin shpëtimin.Familja ka kaluar 24 orë të tmerrshme në një anije të përmbysur deri sa arritën që të dërgonin mesazhin SOS për ndihmë.  Kur helikopteri mbërriti, shpëtuesit i gjetën ata duke qëndruar në pjesën poshtme të anijes duke pritur për ndihmë.

 

Read more...

McLaren zbulon “mburojën e pamposhtur” që të mbron pas operacionit

Të jesh një ndër personat më të pasur në botë nuk të kushton asgjë që të krijoni dicka për tu ndjerë tërësisht të shëndetshëm për të shijuar jetën e mëparshme.


Një klient misterioz ka porositur ekipin e tekonologjisë së McLAren për një ‘mburojë të pamposhtur’ që mund të mbahet nën veshje për të mbrojtur organet jetësore.Ai ka bërë një operacion dhe duhet të veshë dicka që të mbrojë brinjët dhe zemrën e tij që të vazhdojë ti japë makinës.Ata e krijuan këtë gjë duke bërë një skanim 3D të trupit të klientit dhe e kombinuan me disa imazhe mjekësore që solli mjeku i tij.Materialet e përdorura për ta krijuar janë marrë nga disa pjesë tërësisht të forta të makinave të njohura të Formula 1.McLaren nuk e ka treguar cmimin për këtë mburojë, por thuhet se kushton 250 mijë dollarë.Sipas TheSun, vetëm 7 njerëz e dinë identitetin e klientit dhe kanë treguar se është një ndër shoferët më të mirë.Ai mund ta veshë këtë gjë poshtë rrobave dhe ti japë makinës i qetë, ndërsa nuk dihet nëse është një nga garuesit e Formula 1.

 

Read more...

Australi, roboti që krijon vepra arti

Vepra arti dhe fasada të bukura zbukurojnë ndërtesat në shumë qytete të botës.


Disa janë të gdhendura me dorë, ndërsa të tjerat të prodhuara në mënyrë industriale. Por tani, një robot i teknologjisë së lartë po krijon vepra arti në shkallë të gjerë që përdoren për të transformuar vende publike. Siç na njeh materiali në vazhdim, prodhimet nga roboti i japin një kuptim të ri artit të punuarMund të duket si një trapan gjigand por ky robot është programuar të presë forma për të krijuar vepra të mëdha artistike. Projekti për Artet Urbane në Brisbane të Australisë po krijon vepra arti për ndërtesat e qytetit. Matthew Tobin merret me projekte urbane të artit.“Gjatë 10 viteve të fundit mund të kemi ndërtuar 10 apo 15 fasada të mëdha për ndërtesat. Janë prodhuar në Kinë për tregun australian. Këtë vit kemi sjellë në vend prodhimin e fasadës së parë të madhe.”Prodhuesi i këtij modeli fasadash e mirëpret ndihmën e robotit. Ian Kath është me projektin urban për artet.“Kam 40 vjet që merrem me këtë punë dhe është e lodhshme. Tani, roboti do ta bëjë këtë gjë.”Roboti është pjesë e një projekti kërkimor dizanjimi prej 8 milion dollarësh në Australi që synon zhvillimin e robotëve të adaptueshëm për të ndërtuar fasada unike.Aktualisht, njerëzit i programojnë robotët se çfarë duhet të bëjnë. Por brenda pesë vitesh, intelegjenca artificiale do të mundësojë që vetë robotët të “shohin” punimet e tyre dhe të bëjnë ndryshime pa përfshirjen e njeriut. Jared Donovan është hulumtues me Universitetin Teknologjik Queensland.“Nuk flitet vetëm që roboti të identifikojë vendndodhjen e një copëze, kapjen dhe vendosjen diku tjetër, por qëllimi është që roboti të shohë formën dhe të punojë në bazë të formës. Këtu qëndron ndryshimi.”Një ditë, në vend të njeriut,robotë si ky do të vlerësohen për artin e krijuar.

Read more...

Zbulohet varri më i lashtë i fiseve Maja

Varri i një “mbreti -zot” të lashtë është gjetur në një nga sitet e qytetit të Majas, Waka në veri të Guatemalës.


Analizat qeramike të artefaktit të gjetur në këtë vend daton mes viteve 300-350 pas lindjes së Krishtit.Artefakti përfshin një maskë mahnitëse të pikturuar, e cila ishte çelësi i identifikimit të varrit dhe atij që i përkiste sipas linjës mbretërore.Kjo e bën atë varrin më të hershëm të njohur mbretëror në rajonin Peten.Kërkimet e mëparshme në këtë sit kanë zbuluar gjashtë varre mbreëtrore që datojnë në shekujt e pestë, të gjashtë dhe të shtatë pas lindjes së Krishtit.Përveçse daton si varri më i hershëm në fiset Maja, ekspertët arkeologë thonë se ky varr ka ndihmuar më pas në krijimin e pallatit mbretëror si një vend i shenjtë akropol, një vend i madhështirë, në historinë e hershme të dinastisë Wak.
Si vend nuk ndodhet larg qendrës së fisit Maja dhe në atë kohë ky qytet zotëronte rrugët kryesore tregtare nga të gjitha anët dhe dinastia Wak njihet si dinastia më e hershme e fiseve Maja.

Read more...

Vjen në treg Samsung Galaxy Note8

Samsung Electronics prezantoi smartfonin e tij më të fundit Samsung Galaxy Note8 në Shqipëri.  


Samsung Galaxy Note8 nga sot është në të gjitha tregjet e botës. Kjo është një pajisje e destinuar për përdoruesit të cilët duan të arrijnë më shumë.Galaxy Note8 e çon inovacionin e biznesit në një nivel tjetër, me karakteristika të përparuara që përmirësojnë performancën, produktivitetin dhe sigurinë për një gamë të gjerë industrish, duke thjeshtuar mënyrën se si punohet dhe realizimin e detyrave të ndryshme.Falë aplikimit të ri Pair, përdoruesit e smartfonit Galaxy Note8 mund të krijojnë një dyshe aplikacionesh të personalizuar në menunë Edge dhe të mundësojnë përdorimin lehtësisht për dy aplikacione në të njëjtën kohë.Për personat që udhëtojnë shpesh jashtë shtetit ose kur hapin një faqe interneti në një gjuhë të huaj, opsioni i përkthimit të përmirësuar të stilolapsit S pen ju lejon të përktheni shpejt, jo vetëm fjalë të veçanta, por fjali të plota deri në 71 gjuhë dhe të konvertoni në çast në njësi të ndryshme dhe valuta të huaja.Samsung ka qenë gjithmonë e orientuar drejt futjes së standardeve të reja për cilësinë e kamera në smartfon dhe kamera e Galaxy Note8 është kamera më të mirë deri tani. Kjo është një veçori e madhe Live Focus që ju lejon të kontrolloni fotografinë në thellësi të fushës duke i lejuar përdoruesit të rregullojë efektin bokeh gjatë shikimit të fotove dhe pas kapjes së një imazhi të palëvizshëm si dhe kapjes së dyfishtë me të cilën regjistrohen të dy kamerat e pasme në të njëjtën kohë – një kënd i gjerë dhe tjetri i ngushtë – spjegoi fotografi shqiptar Alban Sipri kur foli për eksperiencën me pajisjen.Dizajni i smartfonit Galaxy Note8 është i bazuar në trashëgiminë e pajisjes Galaxy. Katër vjet më parë, Samsung prezantoi pajisjen e parë të papërshkueshme nga uji Galaxy. Sot, përdoruesit e teelfonave Note mund ta marrin ate pothuajse kudo në sajë të rezistencës të provuar ndaj ujit dhe pluhurit (IP68) të vetë pajisjes, si dhe stilolapsit S Pen, i cili shkruan edhe kur ekrani është i lagësht.Galaxy Note8 ofron lehtësi hapje nëpërmjet skanimit për përdoruesit nga fusha e biznesit. Për shembull, për përdoruesit që punojnë në fushën e shëndetit, inxhinierisë civile ose të sigurisë publike, të cilët e gjejnë veten në një situatë ku ata kanë nevojë për të zhbllokuar telefonin pa pasur nevojë të rrëshqasin gishtin e tyre mbi ekran ose të skanojnë një gjurmë gishtash. Për më tepër, smartfoni Galaxy Note8 përshtatet me Samsung DeX për të gjithë ata që kanë nevojë të lehtësojnë përvojën e tyre mobile në përvojën e desktopit, pavarësisht nëse janë në shtëpi, zyrë apo në lëvizje ose udhëtim

 

Read more...

BMW-ja: 25 modele elektrike deri në 2025-ën

Pronari i kompanisë së automjeteve luksoze BMW paraqiti sot strategjinë e zhvillimit të sektorit elektrik, duke njoftuar prodhimin e 25 modeleve elektrike deri në vitin 2025, vetëm pak ditë larg Sallonit të Automjeteve në Frankfurt.


Prodhuesi gjerman, që është pak më para në këtë fushë se sa bashkëatdhetarët e tjerë, Volkswagen dhe Mercedes, kërkon që të jetë kampioni në automjetet luksoze elektrike dhe premton 12 modele krejtësisht elektrike dhe 13 modele hibride deri në vitin 2025.“Këtë vit, ne do të shesim 100 000 automjete elektrike tek klientët tanë. Deri në fund të vitit, më shumë se 200 000 vetura elektrike dhe hibride të grupit BMW do të jenë në rrugë”, theksoi pronari Harald Kruger, gjatë një fjalimi në Mynih.Në vitin 2013, prodhuesi bavarez paraqiti veturën e tij në seri të parë elektrike, modelin e vogël për qytet i3, por shitjet janë ende modeste.Shumica e prodhueve të automjeteve janë duke u orientuar drejt teknologjive elektrike ndërkohë që nga Kina në Evropë, autoritetet publike shfaqin ambiciet e tyre ekologjike duke forcuar normat për mbrojtjen e ambientit

 

Read more...

Krijohet kamera që mund të shohë problemet shëndetësore tek njeriu

Një aparat i ri që mund të shohë përmes trupit të njeriut është krijuar nga studiuesit për të ndihmuar mjekët në diagnostikimin e sëmundjeve të ndryshme.


Pajisja nuk funksionon me anë të radiografisë apo rrezeve të shtrenjta X, por është një kamera e thjeshtë që lëshon dritë duke parë cfarë ka brenda trupit.Zbulimi i madh është bërë nga shkencëtarët në Universitetin e Edinburgh dhe Universitetin Heriot-Watt.Pajisja mund të bëjë dritë në rreth 20 cm dhe mund të zbulojë grimca individuale të quajtura fotone. “Pjesa më e preferuar e kësaj pune është puna me mjekë të mëdhenj për të kuptuar një sfidë praktike të kujdesit shëndetësor, pastaj të përshtatej me teknologjitë dhe paratë e investuara që ndihmuan në zgjidhjen e problemeve reale. Shpresoj që ne të vazhdojmë me këtë ritëm që të bëjmë një ndryshim të madh në teknologjinë e kujdesit shëndetësor,” – tha Dr.Michael Tanner.

 

Read more...
Subscribe to this RSS feed

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live