Menu
15 vite "Zeri i Bilbilit"

15 vite "Zeri i Bilbilit"

Grupi “Zëri i Bil...

4 km ne kembe cdo dite ,sakrifica e madhe e femijeve per tu arsimuar

4 km ne kembe cdo dite ,sakrifica e…

11fëmijë të ciklit sh...

Luftetari barazon ne shtepi

Luftetari barazon ne shtepi

U mbyll një barazim 1...

Rikthehet gripi i shpendëve në Koren e Jugut, masa të rrepta

Rikthehet gripi i shpendëve në Kore…

Rikthehet gripi i shp...

Orkestroi vrasjen e 7 njerëzve,vdes pas 50 vitesh në burg Mannson

Orkestroi vrasjen e 7 njerëzve,vdes…

Charles Manson, lider...

Aeroporti i Sarandës e i Vlorës Gjiknuri paraqet projektet

Aeroporti i Sarandës e i Vlorës Gji…

Ministri i Infrastruk...

Çfarë po ndodh mes Elifit dhe Angelina Jolie, zbulohet arsyeja që i bëri bashkë dy aktoret e mëdha

Çfarë po ndodh mes Elifit dhe Angel…

T uba Büyüküstün ësht...

Beyonce sapo është shfaqur me modelin më të cuditshëm të flokëve!

Beyonce sapo është shfaqur me model…

Beyoncé gjithmonë di se...

Zhveshjet më të bujshme të vitit 2017

Zhveshjet më të bujshme të vitit 20…

Më shumë zhveshur ses...

Dorhiqet Ahmet Cabej

Dorhiqet Ahmet Cabej

Eshtë dorëhequr nga d...

Prev Next

Lajmet e fundit

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
4 km ne kembe cdo dite ,sakrifica e madhe e femijeve per tu arsimuar

4 km ne kembe cdo dite ,sakrifica e madhe e femijeve per tu arsimuar

11fëmijë të ciklit shkollor në fshatin Kumarak, pjesë e bashkisë këlcyrë duhet të përshkojnë përditë mbi 4 km në këmbë për të ndjekur proçesin mësimor. Situata rëndohet akoma edhe më tepër për banorët e 11 fshatrave ku kalon rruga e cila është...

Dorhiqet Ahmet Cabej

Dorhiqet Ahmet Cabej

Eshtë dorëhequr nga detyra drejtori i Tatim-Taksave, Ahmet Çabej. Prej gati dy vitesh Çabej zëvendësoi në këtë detyrë Krenar Kullën.Pritet që në ditët e ardhshme Arben Ahmetaj të firmosë për drejtorin e ri të këtij institucioni në Gjirokastër....

Iu shembet shtepia te moshuarit kerkojne ndihme

Iu shembet shtepia te moshuarit kerkojne ndihme

Shembja e shtepise nga moti i keq perpak sa nuk i ka kushtuar jeten ciftiti te bashkeshorteve Kasaj ne fshatin Gorice te qytetit te Kelcyres .Catia e baneses perdhese eshte shembur totalisht ndersa teksa kane ndjere shembjen e pare te murit anesor ...

OSHEE aksion në Jug, 7 shoqëruar për vjedhje energjie, 3 biznese

OSHEE aksion në Jug, 7 shoqëruar për vjedhje energjie, 3 biznese

  Grupet e Task Forcës OSHEE vijojnë kontrollet ndaj abonentëve që vjedhin energjinë elektrike, 7 të shoqëruar në polici.  Aksioni i shtrirë në të gjithë vendin, sipas OSHEE po nxjerr shumë raste të abuzimit me energjinë. Kështu, grupet e kon...

Ndahet nga jeta i madhi Aleksander Lalo

Ndahet nga jeta i madhi Aleksander Lalo

Një jetë kushtuar artit, muzikës, notave, ekranit! Kompozitori i njohur dhe i dashur për shqiptarët, Aleksandër Lalo, la pas gjithçka, të gjitha vitet e karrierës së tij, dhe mbylli sytë përgjithmonë. Ai ndërroi jetë pas një beteje prej 6 orësh n...

Lazarati I', prokuroria kërkon 57 vite burg për grupin e Gates

Lazarati I', prokuroria kërkon 57 vite burg për grupin e Gates

Prokuroria mbyll hetimet për dosjen "Lazarati I", operacioni masiv i policisë në 2014-ën për sekuestrimin e lëndëve narkotike, në ngarkim të Arbjon Aliko, Gurgaz Skënderi, Alfred Proko, Enrik Skënderin dhe Beqo Brahimajn.  Në seancën e zhvillu...

Tre persona të maskuar kanë tentuar të vjedhin banesën e shtetasit Elton Çiça

Tre persona të maskuar kanë tentuar të vjedhin banesën e shtetasit Elton Çiça

Tre persona të maskuar kanë tentuar të vjedhin banesën e shtetasit Elton Çiça, i vrarë në një lokal në Tiranë.  Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm.“Rreth orës 03:20, njoftohemi se në shtëpinë private, brenda rrethimit, të ...

Permeti funizohet me nje ore uje ne dite

Permeti funizohet me nje ore uje ne dite

Kanë rifilluar punimet për një nga investimet më të rëndësishme në qytetin e Përmetit. Kompania që fitoi tenderin, brenda një viti e gjysëm do të përfundojë ujësjellësin e ri i cili do të furnizojë jo vetëm qytetin me 24 orë ujë të pijshëm. Pu...

Sociale

Sociale (8)

Aksioni i AKU, pas thertoreve edhe në zonat e fshehta/ Bilanci

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, përveç masave për displimimin e therjes së kafshëve dhe tregtimit të mishit, gjatë të cilit u mbyllën 94 thertore, ka në qendër të vëmendjes edhe parandalimin e therjes së kafshëve në vende ilegale, të fshehta, apo kushtet e tregtimit dhe ruajtjes së mishit.Për sa më sipër, vetëm 4 ditët e fundit, janë zbuluar e penalizuar disa subjekte, që në mënyrë të fshehtë thernin kafshë dhe i tregtonin në dyqanet e tyre, ndërsa janë marrë masa edhe për parandalimin e tregtimit të peshkut dhe produkteve të tjera në kushte të papërshtatshme.


AKU njofton se, gjatë ditëve të fundit, në fshatin Domje, Tiranë, inspektorët gjetën pranë një subjekti një viç të sapotherur në kushte ilegale dhe të papërshtatshme në lidhje me garantimin e sigurisë ushqimore.Për këtë rast, inspektorët e AKU bllokuan sasinë prej 206 kilogramësh mish dhe penalizuan subjektin me 250.000 lekë gjobë. Ndërkaq, AKU i kërkoi Bashkisë Tiranë verifikimin e dokumentacionit të subjektit, përsa i përket lejes së ndërtimit të njësisë së tregtimit të mishit dhe nëse rast se nuk e disponon, atëherë do t’i shembet objekti.Ndërkohë, ne Poliçan, rrethi Skrapar, pas një denoncimi për therjen ne kafshëve në mënyrë të paligjshme pranë një dyqani tregtimi mishi, inspektorët ndërhynë menjëherë dhe më 14.11.2017.Administratori i dyqanit nuk ka pranuar të hapë dyqanin dhe për këtë është njoftuar policia, e cila bëri të mundur hapjen me forcë të subjektit. Inspektorët e AKU-së gjetën dhe sekuestruan 110 kg mish gjedhi, 54.2 kg të imtash dhe 9.3 kg mish derri, sasi kjo e gjitha pa vulën dhe certifikatën e mjekut veteriner. Ndërkaq, përveç konfiskimit të mishit nga AKU, subjekti u gjobit në masën e 400.000 lekëve.Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, përveç therjes parandalimit të therjes së kafshëve në mënyrë të jashtëligjshme, aksion që po zhvillohet në të gjithë vendin dhe parandalimit të tregtimit të mishit të pakontrolluar, ka në qendër të vëmendjes dhe kushtet e ruajtjes apo tregtimit të mishit, si dhe parandalimin e tregtimit nëse ky produkt nuk është i certifikuar nga mjeku veteriner dhe i therur në thertore.ër këto arsye, dy subjekte në Lushnjë u gjobiten me nga 100.000 lek, ndërsa në Gjirokastër u sekuestruan 80 kg mish dhe subjekti u gjobit me 100.000 lek gjobë. Kjo pasi, kafsha ishte therur në thertore dhe mishi ishte i vukosur, por transportohej në rimorkion e një makine e jo në kushte frigoriferike.Në Fushë-Krujë, person që tregtonte peshk në kushte të papërshtatshme u bllokua, iu asgjësua peshku, ndërsa në bashkëpunim me policinë e shtetit, iu sekuestrua makina e transportit dhe tregtimit të këtij produkti. Po kështu,  në Milot, pranë rrugës nacionale, një dyqan-kioskë u bllokua nmga AKU, pasi nuk plotësonte kushtet e mbajtjes dhe tregtimit të peshkut.Që nga koha e nisjes së aksionit për disiplinimin e therjes së kafshëve dhe tregtimit të mishit, konkretisht nga data 14.10.2017 deri më 19.11.2017, janë kryer inspektime ku rezulton se:Janë të regjistruara 111 subjekte për therje në të gjithë vendin, nga të cilat 51 thertore dhe 60 njësi therje.Janë mbyllur 94 subjekte therje (19 thertore dhe 75 njesi therje )Janë konstatuar 16 pika therje ilegale (12 në anekse njësi tregtimi mishi, 4 të paregjistruara në QKB si dhe 1 në një aneks restoranti)Janë inspektuar 272 dyqane tregëtimi mishi, ndaj të cilëve janë marrë 241 masa administrative gjobë dhe sekuestrim mjetesh apo/dhe produktesh të pasigurta, ku për 151 prej tyre është marrë masa nderprerje aktiviteti. Janë konstatuar 33 të paregjistruara.Në total, gjatë periudhës kësaj periudhe janë marrë masa administrative si më poshtë: Është konfiskuar në total, 5007,85 kg mish, 1000 kg produkte mishi.Janë marrë 288 masa administrative gjobëJanë sekuestruar mjete pune si ganxha, thika, frigorifer etj.Janë inspektuar 17 subjekte tregtim peshku dhe është bërë konfiskimi i 950 kg peshk.Është kryer në bashkëpunim me ARM asgjësimi i 2374.5 kg produkte (mish, peshk si dhe  produket të përpunuara mishi) të sekuestruara në Parkun Tiranë.Ndërmjet datave 16 - 19.11.2017 jane kryer 19 inspektime me këto masa administrative19 gjoba me vlerë 1.630.000 lekë11 ndërprerje aktiviteti

Janë konfiskuar 359 kg mish, si dhe 12 kg peshkTë gjitha këto inspektime janë kryer në njësi tregtim mishi dhe një pikë therje të paregjistruaraU konstatua një njësi tregtim mishi (Dibër) dhe nje njësi therje (Tiranë) që kryenin aktivitet të paregjistruar30 inspektime me masat administrative paralajmërim79 inspektime pa masa administrative

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, përveç masave për displimimin e therjes së kafshëve dhe tregtimit të mishit, gjatë të cilit u mbyllën 94 thertore, ka në qendër të vëmendjes edhe parandalimin e therjes së kafshëve në vende ilegale, të fshehta, apo kushtet e tregtimit dhe ruajtjes së mishit.Për sa më sipër, vetëm 4 ditët e fundit, janë zbuluar e penalizuar disa subjekte, që në mënyrë të fshehtë thernin kafshë dhe i tregtonin në dyqanet e tyre, ndërsa janë marrë masa edhe për parandalimin e tregtimit të peshkut dhe produkteve të tjera në kushte të papërshtatshme.AKU njofton se, gjatë ditëve të fundit, në fshatin Domje, Tiranë, inspektorët gjetën pranë një subjekti një viç të sapotherur në kushte ilegale dhe të papërshtatshme në lidhje me garantimin e sigurisë ushqimore.Për këtë rast, inspektorët e AKU bllokuan sasinë prej 206 kilogramësh mish dhe penalizuan subjektin me 250.000 lekë gjobë. Ndërkaq, AKU i kërkoi Bashkisë Tiranë verifikimin e dokumentacionit të subjektit, përsa i përket lejes së ndërtimit të njësisë së tregtimit të mishit dhe nëse rast se nuk e disponon, atëherë do t’i shembet objekti.Ndërkohë, ne Poliçan, rrethi Skrapar, pas një denoncimi për therjen ne kafshëve në mënyrë të paligjshme pranë një dyqani tregtimi mishi, inspektorët ndërhynë menjëherë dhe më 14.11.2017.Administratori i dyqanit nuk ka pranuar të hapë dyqanin dhe për këtë është njoftuar policia, e cila bëri të mundur hapjen me forcë të subjektit. Inspektorët e AKU-së gjetën dhe sekuestruan 110 kg mish gjedhi, 54.2 kg të imtash dhe 9.3 kg mish derri, sasi kjo e gjitha pa vulën dhe certifikatën e mjekut veteriner. Ndërkaq, përveç konfiskimit të mishit nga AKU, subjekti u gjobit në masën e 400.000 lekëve.Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, përveç therjes parandalimit të therjes së kafshëve në mënyrë të jashtëligjshme, aksion që po zhvillohet në të gjithë vendin dhe parandalimit të tregtimit të mishit të pakontrolluar, ka në qendër të vëmendjes dhe kushtet e ruajtjes apo tregtimit të mishit, si dhe parandalimin e tregtimit nëse ky produkt nuk është i certifikuar nga mjeku veteriner dhe i therur në thertore.ër këto arsye, dy subjekte në Lushnjë u gjobiten me nga 100.000 lek, ndërsa në Gjirokastër u sekuestruan 80 kg mish dhe subjekti u gjobit me 100.000 lek gjobë. Kjo pasi, kafsha ishte therur në thertore dhe mishi ishte i vukosur, por transportohej në rimorkion e një makine e jo në kushte frigoriferike.Në Fushë-Krujë, person që tregtonte peshk në kushte të papërshtatshme u bllokua, iu asgjësua peshku, ndërsa në bashkëpunim me policinë e shtetit, iu sekuestrua makina e transportit dhe tregtimit të këtij produkti. Po kështu,  në Milot, pranë rrugës nacionale, një dyqan-kioskë u bllokua nmga AKU, pasi nuk plotësonte kushtet e mbajtjes dhe tregtimit të peshkut.Që nga koha e nisjes së aksionit për disiplinimin e therjes së kafshëve dhe tregtimit të mishit, konkretisht nga data 14.10.2017 deri më 19.11.2017, janë kryer inspektime ku rezulton se:Janë të regjistruara 111 subjekte për therje në të gjithë vendin, nga të cilat 51 thertore dhe 60 njësi therje.Janë mbyllur 94 subjekte therje (19 thertore dhe 75 njesi therje )Janë konstatuar 16 pika therje ilegale (12 në anekse njësi tregtimi mishi, 4 të paregjistruara në QKB si dhe 1 në një aneks restoranti)Janë inspektuar 272 dyqane tregëtimi mishi, ndaj të cilëve janë marrë 241 masa administrative gjobë dhe sekuestrim mjetesh apo/dhe produktesh të pasigurta, ku për 151 prej tyre është marrë masa nderprerje aktiviteti. Janë konstatuar 33 të paregjistruara.Në total, gjatë periudhës kësaj periudhe janë marrë masa administrative si më poshtë: Është konfiskuar në total, 5007,85 kg mish, 1000 kg produkte mishi.Janë marrë 288 masa administrative gjobëJanë sekuestruar mjete pune si ganxha, thika, frigorifer etj.Janë inspektuar 17 subjekte tregtim peshku dhe është bërë konfiskimi i 950 kg peshk.Është kryer në bashkëpunim me ARM asgjësimi i 2374.5 kg produkte (mish, peshk si dhe  produket të përpunuara mishi) të sekuestruara në Parkun Tiranë.Ndërmjet datave 16 - 19.11.2017 jane kryer 19 inspektime me këto masa administrative19 gjoba me vlerë 1.630.000 lekë11 ndërprerje aktiviteti

Janë konfiskuar 359 kg mish, si dhe 12 kg peshkTë gjitha këto inspektime janë kryer në njësi tregtim mishi dhe një pikë therje të paregjistruaraU konstatua një njësi tregtim mishi (Dibër) dhe nje njësi therje (Tiranë) që kryenin aktivitet të paregjistruar30 inspektime me masat administrative paralajmërim79 inspektime pa masa administrative

Read more...

Për herë të parë një fëmijë vdes nga mbidoza e marijuanës

Tragjedia e parë në botë nga mbidoza e marijuanës është raportuar nga dy doktorë në Kolorado.Një djalë 11 muajsh ka vdekur nga ataku në zemër në vitin 2015, gjë që sipas studimeve është shkaktuar nga niveli i lartë i marijuanës në organizmin e tij.


Cështja është publikuar për herë të parë në muajin gusht dhe ka hapur shumë debate për zbulimin e pazakontë të mjekëve. Sipas studimit, vogëlushi ka jetuar në një ambient të paqëndrueshëm, por më parë ka qenë i shëndetshëm.Djali kishte përqendrim të lartë të THC në gjakun e tij, më shumë se sa është e lejueshme ligjërisht për të rriturit.  THC shkakton gjendje të lumtur, që shpesh clodh muskujt e njeriut. Në Kolorado është legalizuar që në vitin 2012, por nëse rasti do të konfirmohet qeveria nuk do e lejojë më konsumimin.Mendohet se fëmija ka marrë një dozë të prindërve të tij, por asgjë nuk dihet ekzaktësisht.

Read more...

KESH dhe OSHEE nisin procedurat e importit për muajin tetor

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare hapi procedurën për importin e energjisë në muajin tetor.


Në dokumentet e kësaj procedure rezulton se kërkohet një sasi edhe më e lartë se në muajin paraardhës.Në të njëjtën ditë, duket se edhe OSHEE ka shpallur procedurën e importit, por duke kërkuar përveç plotësimit të sasisë që duhet për tetorin edhe sigurimin e ofertave për nëntorin e dhjetorin.KESH është duke përdorur për importet transhin e dytë të kredisë me Bankën Botërore e cila përmes programit të Rimëkëmbjes ka një fond prej 22.4 milionë euro vetëm për rastet e emergjencës.Në total sasia që do të importohet nga ana e KESH është 134 milionë kilovatorë, kurse pjesa tjetër që duhet për të plotësuar furnizimin në vend do të bëhet nga ana e OSHEE-së.KESH në shtator kërkoi të importonte  129 milionë kilovatorë energji ndërkohe që në mbyllje të procedurës u importuan vetëm 115 milionë, me një çmim mestar prej 62.33 euro/MË dhe shuma totale e shpenzuar ishte 7.18 milionë euro.Situata e thatësirës së këtij viti vuri në vështirësi kompanitë e sektorit energjetik ku peshën kryesore e mbajti OSHEE duke importuar me fondet e veta ndërkohe që KESH kishte në punë HEC-et në kaskadën e Drinit duke përpunuar vetëm prurjet minimale.Importet nga qershori deri më tani u kanë kushtuar në total 90 milionë euro ndërkohë që kjo shifër pritet të rritet pas përfundimit të procedurave të tetorit nga KESH dhe OSHEE.

Read more...

Pitoni gjigand gjendet pranë trupit të pronarit të tij të vdekur

Një stërvitës me përvojë i gjarpërinjve është gjetur i vdekur në dhomën e tij të gjumit vetëm pas metra larg pitonit të tij.


Dan Brandon, kishte pësuar plagë të rënda dhe humbi jetën në shtëpinë e tij shtëpinë e tij në Hampshire, ku jetonte së bashku me prindërit e tij dhe me një shumëllojshmëri kafshësh të egra.Një nga gjapërinjtë e tij, i cili mund të rritet deri në 8 metra, u gjet afër trupit dhe mendohet se ka qenë pitoni që i ka shkaktuar vdekjen.Brandon i donte shumë gjarpërintë dhe rrjeti i tij social ishte i mbushur me fotografi të tyre, dhe të një pitoni gjigand që rrethon trupin e tij. “Është në hetim nëse vdekjen e tij e ka shkaktuar pitoni apo ka qenë vdekje natyrore,”-ka thënë një burim për The Sun. “Hetuesit janë duke pritur rezultatet e plota të toksikologjisë. Dhe në varësi të rezultateve do të hapet hetimi.”

 

Read more...

Në shtrat me një nga gjapërinjt më të rrezikshëm

Një çift është tronditur kur zbuluan një nga gjarpërinjtë më helmues në dhomën e tyre  të gjumit.


Të tmerruar menjëherë ata kanë lajmëruar gjahtarin e gjarpërinjve Steëart Lalor , i cili e gjeti  sipër shtratit nën batanije.Pas 10 mintash Lalor  arriti që  ta kapë dhe e dërgoi në një përrua.“Ne nuk zbulojmë zonën ku i zhvendosim këto gjarpërinj, por normalisht i dërgojmë në një zonë ku ka mjaft ushqim”, tha ai. “Do të ishte e pakuptimtë t’i lëmë ata në një zonë të madhe të hapur pa burime ushqimore, pasi ata vetëm do të kthehen në shtëpitë e tyre”.

Read more...

Diga në Vjosë, gjermanët japin alarmin: Po kërcënohet një parajsë!

E përjavshmja gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një artikull Luginës së Vjosës, në Shqipëri, në të cilën pritet të nderohet një dige të re.


Në shkrimin me titull “Mrekullia e fundit blu e Evropës", “Der Spiegel” shkruan se në Shqipëri po luftohet për ndërtimin e digave të reja, duke shtuar se lumenjtë e fundit të mbetur në Evropë janë të rrezikuar.Duke e cilësuar Luginën e Vjosës si një parajsë, e përjavshmja gjermane shkruan se kjo mrekulli jugore shqiptare është nën kërcënim, pasi aty do të ndërtohet së shpejti një digë.Sipas gazetarëve gjermanë, kjo do të shkatërronte habitetin natyror të peshkut të lumit dhe shumë lloje të tjera kafshësh dhe bimësh do të zhdukeshin. Për më tepër, thuhet në artikull, fermerët e fshatit afër do të humbnin jetën e tyre, pasi kullotat dhe fushat do të mbuloheshin nga uji. Më tej, revista gjermane flet për integrimin e Shqipërinë në Bashkimin Evropian, duke shtuar se si vend kandidat duhet të respektojë rregullat e bllokut për mos cenimin e habitateve që mbrohen nga BE nën Rrjetin Natyra 2000.  Gjithashtu, në shkrim citohet dhe profesori i Zoologjisë në Universitetin e Vjenës, Friedrich Schiemer, i cili thotë se “Vjosa është si një dhuratë nga Zoti, ku studiuesit mund të vëzhgojnë përbërjen e një lumi të egër, e pamundur kjo të bëhet në vende tjera të Evropës”. Në shkrimin kushtuar Luginës së Vjosës flitet dhe për korrupsionin në Shqipëri, ku gjermanët e cilësojnë vendin tonë një vend të korruptuar, ku me ryshfete mund të zgjidhen shumë probleme. 

Read more...

11 Milione lek ndryshojne pamjen e Varrezave te Deshmoreve

Kjo eshte sot panorama me e re e varrezave te deshmoreve ne Gjirokaster .Me nje fond prej 11 milione leke te reja Keshilli i Qarkut  ne bashkpunim me Bashkine e Gjirokastres beri te mundur nderhyrjen ne kete objekt te nje rendesie te vecante duke i dhene  ne kete menyre  vlera gjakut te  264 deshmoreve qe dhane jeten per liri .


Qe prej viti te larget 1958 varrezat e deshmoreve ne Gjirokaster nuk  kishin njohur investim ,ndersa pamja e ndryshuar e cila konsistoj ne riparimin e lapidarit ,varrezave ,sistemimin e fasdes eshte per Kryetarin e Keshillit te Qarkut  z .Armand Hilaj nje detyrim dhe mbi te gjitha respekt per gjakun e deshmoreve dhe familjareve te tyre Hodo Lico Kryetari i Shoqates se Vetereaneve thekson  se tanime ne cdo date te caktuar familjaret por edhe antare te shoqates do te shkojne te perkujtojne kryelarte deshmoret te cilet tashme jane lehtesisht edhe te verifikueshem fal edhe sistemimit te emrave te deshmoreve qe koha i kishte fshire nga pallakadat.Projekti nisi rreth nje muaj me pare dhe perfundoje brenda afatit per ti lene me pas rradhen sherbimit publik per te nderhyre ne mirembajtjen e tyre .

 

Read more...

Studimi, Europa, por edhe Shqipëria “sundohet” nga femrat

Nuk ka asnjë dyshim se janë femrat ato që dominojnë botën dhe këtë e thonë edhe të dhënat e CIA-s. E nga ky “rregull” duket se nuk bën përjashtim as Shqipëria. Referuar statistikave të vitit 2016, mbi atë që njihet si “norma gjinore” shihet se veçanërisht Europa ka më shumë femra sesa meshkuj. Në Shqipëri, kjo normë është 0.98,


e ngjashme me ato në vendet fqinje ku përjashtim bën vetëm Kosova në të cilën norma gjinore është 1.06.Një normë gjinore më e ulët se 1 tregon se janë femrat ato që dominojnë popullsinë e një vendi, ndërsa më e lartë se 1 tregon se vendi ka më shumë meshkuj.Studimi tregon se norma gjinore ndikohet nga tre faktorë: lindshmëria, vdekshmëria dhe emigracioni.Dallimet në normën e lindshmërisë janë domethënëse në Europë, ku norma gjinore luhatet nga 1.05 në 1.07. Megjithatë ka shtete ku dallimi gjinor është më i lartë.Një tjetër shpjegim që jepet ka të bëjë edhe me faktin se te meshkujt ka një normë më të lartë vdekshmërie sesa femrat, kjo për shkak se ata kryejnë më shumë punë të rrezikshme dhe bëjnë një jetë më pak të shëndetshme. Kjo është më e dallueshme në Europën Lindore.
Edhe emigracioni ndikon në normën gjinore të një vendi. Të dhënat tregojnë se në Europë, emigrojnë më shumë femrat sesa meshkujt (10-20%). Dallimet janë të ngjashme, ashtu sikundër edhe në rastin e normës së lindshmërisë.Numri total i njerëzve të humbur nga emigracioni është mesatarisht rreth 10% e totalit të popullsisë. Pra me fjalë më të thjeshta, bën të ditur studimi, emigracioni shkakton dallime në më pak se 0.02 të normës gjinore (10-20%).

Read more...
Subscribe to this RSS feed

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live