Menu
Gjirokastër,betonierja përplas minibusin,lëndohet drejtuesi

Gjirokastër,betonierja përplas mini…

Një aksident automobi...

Shijoni diellin e fundjavës, por ... përgatituni për furtunën

Shijoni diellin e fundjavës, por ..…

Reshjet e shiut do të...

Torino, policia: Brenda një viti 1 ton drogë, problem shqiptarët

Torino, policia: Brenda një viti 1 …

Policia e Torinos ka ...

Kjo super makinë ecën me shpejtësi marramendëse

Kjo super makinë ecën me shpejtësi …

Po bëhen përgatitjet ...

“Vajzat e arta”, supermodelet e viteve ’90 rikthehen në pasarelë për Versace

“Vajzat e arta”, supermodelet e vit…

Yjet më të mëdhenj t...

Riaktivizimi i vullkanit, alarm në Bali

Riaktivizimi i vullkanit, alarm në …

Autoritetet indonezia...

Kina ndalon furnizimin me naftë e gaz të Koresë së Veriut

Kina ndalon furnizimin me naftë e g…

Kina, aleatja më e ma...

Teatri "Zihni Sako" prej vitesh nuk njeh investime

Teatri "Zihni Sako" prej …

Teatri profesionist "...

Prev Next

Lajmet e fundit

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Gjirokastër,betonierja përplas minibusin,lëndohet drejtuesi

Gjirokastër,betonierja përplas minibusin,lëndohet drejtuesi

Një aksident automobilistik ka ndodhur paraditen e sotme në autostradën Gjirokastër-Kakavijë, pranë kryqëzimit të fshatit Dhuvjan.Për pasojë është plagosur një person, i cili është dërguar për ndihmë mjekësore në spitalin e Gjirokastrës. Sipas po...

Torino, policia: Brenda një viti 1 ton drogë, problem shqiptarët

Torino, policia: Brenda një viti 1 ton drogë, problem shqiptarët

Policia e Torinos ka ngritur alarmin për sa i përket trafikut të drogës në qytet. Sipas autoriteteve vendase, që prej fillimi të viti 2017, sasia e kanabisit të sekuestruar është afërsisht një ton, me një vlerë prej 1. 5 milionë euro.Në përfun...

"Profesor Doktor Arqile Berxholi" Nderi i Gjirokastres"

"Profesor Doktor Arqile Berxholi" Nderi i Gjirokastres"

Keshilli i Qarkut Gjirokaster i ka akorduar sot titullin "Qytetar Nderi i  Qarkut Gjirokaster" Profesor Doktor Arqile Berxholit.Kryetari i Keshillit te Qarkut Armand Hilaj, profesor, familjare e te aferm te Berxholit kane vleresuar vepren e  stud...

Janinë, 4 arrestime, sekuestrohen më shumë se 100 kg kanabis shqiptar

Janinë, 4 arrestime, sekuestrohen më shumë se 100 kg kanabis shqiptar

Shërbimi i antidrogës në Janinë ka njoftuar për dy operacione të njëpasnjëshme, ku janë sekuestruar më shumë se 100 kg kanabis i importuar nga Shqipëria, dhe janë vënë nën pranga katër persona, dy shqiptarë, një grek dhe një shtetase gjeorgjiane....

Vendi yne i rrezikuar nga termetet,regjistrohen cdo dite 50 lekundje

Vendi yne i rrezikuar nga termetet,regjistrohen cdo dite 50 lekundje

Shqipëria është vend sizmik i rrezikuar nga tërmetet dhe pasojat e tyre. Këto fenomene, nuk mund te parashikohen dhe as parandalohen. Vetem para disa ditesh Gjirokastra u trondit nga nje termet me magnitude 4.1 balle fatmiresisht nuk pati te le...

Tentojnë të vjedhin një banesë në Dropull, arrestohen tre algjerianë

Tentojnë të vjedhin një banesë në Dropull, arrestohen tre algjerianë

Tre të rinj algjerianë janë arrestuar nga policia e Gjirokastrës. Policia thotë se gjatë ditës së djeshme ka vënë në pranga shtetasit K.A, 18 vjeç, N.B, 27 vjeç dhe S.Sh, 24 vjeç banues në Algjeri pasi në bashkëpunim me njeri-tjetrin kanë tent...

601 kursante ne 8 muaj

601 kursante ne 8 muaj

Ne 8 mujorin Janar -Gusht ne Qendren e Formimit Profesional ne Gjirokaster jane regjistruar gjithsej 601 kursante, nga te cilet 393 jane te papune dhe 217 rezultojne te punesuar  ne fusha te ndryshme . Shifrat i percolli drejtori i qendres Sul...

OBSH jep alarmin: Po mbarojnë antibiotikët,njerëzit rrezikojnë jetën

OBSH jep alarmin: Po mbarojnë antibiotikët,njerëzit rrezikojnë jetën

Organizata Botërore e Shëndetit ka vënë alarmin për mbarimin e antibiotikëve në mbarë botën. Në raportin e publikuar nga OBSH, flitet për mungesë serioze të antibiotikëve të rinj, për të luftuar kërcënimin në rritje të rezistencës antimikrobi...

Sociale

Sociale (4)

Në shtrat me një nga gjapërinjt më të rrezikshëm

Një çift është tronditur kur zbuluan një nga gjarpërinjtë më helmues në dhomën e tyre  të gjumit.


Të tmerruar menjëherë ata kanë lajmëruar gjahtarin e gjarpërinjve Steëart Lalor , i cili e gjeti  sipër shtratit nën batanije.Pas 10 mintash Lalor  arriti që  ta kapë dhe e dërgoi në një përrua.“Ne nuk zbulojmë zonën ku i zhvendosim këto gjarpërinj, por normalisht i dërgojmë në një zonë ku ka mjaft ushqim”, tha ai. “Do të ishte e pakuptimtë t’i lëmë ata në një zonë të madhe të hapur pa burime ushqimore, pasi ata vetëm do të kthehen në shtëpitë e tyre”.

Read more...

Diga në Vjosë, gjermanët japin alarmin: Po kërcënohet një parajsë!

E përjavshmja gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një artikull Luginës së Vjosës, në Shqipëri, në të cilën pritet të nderohet një dige të re.


Në shkrimin me titull “Mrekullia e fundit blu e Evropës", “Der Spiegel” shkruan se në Shqipëri po luftohet për ndërtimin e digave të reja, duke shtuar se lumenjtë e fundit të mbetur në Evropë janë të rrezikuar.Duke e cilësuar Luginën e Vjosës si një parajsë, e përjavshmja gjermane shkruan se kjo mrekulli jugore shqiptare është nën kërcënim, pasi aty do të ndërtohet së shpejti një digë.Sipas gazetarëve gjermanë, kjo do të shkatërronte habitetin natyror të peshkut të lumit dhe shumë lloje të tjera kafshësh dhe bimësh do të zhdukeshin. Për më tepër, thuhet në artikull, fermerët e fshatit afër do të humbnin jetën e tyre, pasi kullotat dhe fushat do të mbuloheshin nga uji. Më tej, revista gjermane flet për integrimin e Shqipërinë në Bashkimin Evropian, duke shtuar se si vend kandidat duhet të respektojë rregullat e bllokut për mos cenimin e habitateve që mbrohen nga BE nën Rrjetin Natyra 2000.  Gjithashtu, në shkrim citohet dhe profesori i Zoologjisë në Universitetin e Vjenës, Friedrich Schiemer, i cili thotë se “Vjosa është si një dhuratë nga Zoti, ku studiuesit mund të vëzhgojnë përbërjen e një lumi të egër, e pamundur kjo të bëhet në vende tjera të Evropës”. Në shkrimin kushtuar Luginës së Vjosës flitet dhe për korrupsionin në Shqipëri, ku gjermanët e cilësojnë vendin tonë një vend të korruptuar, ku me ryshfete mund të zgjidhen shumë probleme. 

Read more...

11 Milione lek ndryshojne pamjen e Varrezave te Deshmoreve

Kjo eshte sot panorama me e re e varrezave te deshmoreve ne Gjirokaster .Me nje fond prej 11 milione leke te reja Keshilli i Qarkut  ne bashkpunim me Bashkine e Gjirokastres beri te mundur nderhyrjen ne kete objekt te nje rendesie te vecante duke i dhene  ne kete menyre  vlera gjakut te  264 deshmoreve qe dhane jeten per liri .


Qe prej viti te larget 1958 varrezat e deshmoreve ne Gjirokaster nuk  kishin njohur investim ,ndersa pamja e ndryshuar e cila konsistoj ne riparimin e lapidarit ,varrezave ,sistemimin e fasdes eshte per Kryetarin e Keshillit te Qarkut  z .Armand Hilaj nje detyrim dhe mbi te gjitha respekt per gjakun e deshmoreve dhe familjareve te tyre Hodo Lico Kryetari i Shoqates se Vetereaneve thekson  se tanime ne cdo date te caktuar familjaret por edhe antare te shoqates do te shkojne te perkujtojne kryelarte deshmoret te cilet tashme jane lehtesisht edhe te verifikueshem fal edhe sistemimit te emrave te deshmoreve qe koha i kishte fshire nga pallakadat.Projekti nisi rreth nje muaj me pare dhe perfundoje brenda afatit per ti lene me pas rradhen sherbimit publik per te nderhyre ne mirembajtjen e tyre .

 

Read more...

Studimi, Europa, por edhe Shqipëria “sundohet” nga femrat

Nuk ka asnjë dyshim se janë femrat ato që dominojnë botën dhe këtë e thonë edhe të dhënat e CIA-s. E nga ky “rregull” duket se nuk bën përjashtim as Shqipëria. Referuar statistikave të vitit 2016, mbi atë që njihet si “norma gjinore” shihet se veçanërisht Europa ka më shumë femra sesa meshkuj. Në Shqipëri, kjo normë është 0.98,


e ngjashme me ato në vendet fqinje ku përjashtim bën vetëm Kosova në të cilën norma gjinore është 1.06.Një normë gjinore më e ulët se 1 tregon se janë femrat ato që dominojnë popullsinë e një vendi, ndërsa më e lartë se 1 tregon se vendi ka më shumë meshkuj.Studimi tregon se norma gjinore ndikohet nga tre faktorë: lindshmëria, vdekshmëria dhe emigracioni.Dallimet në normën e lindshmërisë janë domethënëse në Europë, ku norma gjinore luhatet nga 1.05 në 1.07. Megjithatë ka shtete ku dallimi gjinor është më i lartë.Një tjetër shpjegim që jepet ka të bëjë edhe me faktin se te meshkujt ka një normë më të lartë vdekshmërie sesa femrat, kjo për shkak se ata kryejnë më shumë punë të rrezikshme dhe bëjnë një jetë më pak të shëndetshme. Kjo është më e dallueshme në Europën Lindore.
Edhe emigracioni ndikon në normën gjinore të një vendi. Të dhënat tregojnë se në Europë, emigrojnë më shumë femrat sesa meshkujt (10-20%). Dallimet janë të ngjashme, ashtu sikundër edhe në rastin e normës së lindshmërisë.Numri total i njerëzve të humbur nga emigracioni është mesatarisht rreth 10% e totalit të popullsisë. Pra me fjalë më të thjeshta, bën të ditur studimi, emigracioni shkakton dallime në më pak se 0.02 të normës gjinore (10-20%).

Read more...
Subscribe to this RSS feed

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live