Menu
Nesër, e gjithë Greqia në grevë

Nesër, e gjithë Greqia në grevë

Ditën e nesërme Greqi...

Ulet papunësia, INSTAT: Numri i të punësuarve rritet me 1.9%

Ulet papunësia, INSTAT: Numri i të …

Gjatë periudhës korri...

Qyteti bëhet gati të festojë 150 vjetorin por zbulimi i shokon

Qyteti bëhet gati të festojë 150 vj…

Planet për të festuar...

Krijohet impianti më i madh lundrues në botë për energjinë diellore

Krijohet impianti më i madh lundrue…

Korporata Energjetike...

Vetëm gjashtë vjeç dhe milioner, ky është fëmija më i paguar nga youtube

Vetëm gjashtë vjeç dhe milioner, ky…

Gjashtëvjeçari Ryan f...

Kate Upton, një nuse si në përralla

Kate Upton, një nuse si në përralla

Supermodelja Kate Upt...

Perkujtohet vrasja e 4 martireve ne Finiq

Perkujtohet vrasja e 4 martireve ne…

U perkujtua ne Aliko ...

Golemi  e Kumbaro per permbytjet:Do te kete kompensime

Golemi e Kumbaro per permbytjet:Do…

Edhe pse situata nga ...

30 vjetori i Dhomes seTregetise Gjirokaster

30 vjetori i Dhomes seTregetise Gji…

30 vjetori I Dhomës S...

Arrestohen tre futbolliste

Arrestohen tre futbolliste

Dhuna skandaloze një ...

Prev Next

Lajmet e fundit

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Nesër, e gjithë Greqia në grevë

Nesër, e gjithë Greqia në grevë

Ditën e nesërme Greqia do të paralizohet për shkak të grevës 24-orëshe, e organizuar nga Konfederata e Përgjithshme e Punëtorëve dhe unioneve të tjera. Sektorët kryesorë publikë nuk do të jenë në funksionim ditën e nesërme, duke protestuar ku...

Perkujtohet vrasja e 4 martireve ne Finiq

Perkujtohet vrasja e 4 martireve ne Finiq

U perkujtua ne Aliko te bashkise Finiq vrasja ne kufi e 4 martireve te demokracise ne 12 dhjetor te vitit 1990. Ceremonia u organizua ne qender te fshatit Aliko ku eshte edhe memoriali kushtuar 4 heronjve. Kryetari i Bashkise Finiq Leonidha Kr...

Golemi  e Kumbaro per permbytjet:Do te kete kompensime

Golemi e Kumbaro per permbytjet:Do te kete kompensime

Edhe pse situata nga  permbytjet tashme ka kaluar serish demet qe lane pas keto permbytje ende nuk jane riparuara . Ndihmat e ardhura ne gjirokaster nga rezervat e  shtetit  per 200 familje duket se jane te pamjaftueshme pasi ne qarkun e gjiro...

30 vjetori i Dhomes seTregetise Gjirokaster

30 vjetori i Dhomes seTregetise Gjirokaster

30 vjetori I Dhomës Së Tregëtisë Gjirokastër ka mbledhur bashkë përfaqësues të bizneseve të rajonit jugor. Në aktivitetin e organizuar me këtë rast kanë qenë të pranishme dhe ministret Qato e Kumbaro, të cilat kanë theksuar rëndësinë e përmirë...

Arrestohen tre futbolliste

Arrestohen tre futbolliste

Dhuna skandaloze një ditë më parë në stadiumin e Përmetit ndaj gjyqtarëve të ndeshjes ka çuar në prangat e policisë tre lojtarë të  ekipit të futbollit të Këlcyrës. Specialistët e seksionit për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Përm...

Tjeter tubim paqesor i Cameve ne sheshin e flamurit

Tjeter tubim paqesor i Cameve ne sheshin e flamurit

Dita nderkombetare per lirite dhe te drejtat humanitare u festua ne Sheshin e Flamurit nga Republika e Çamerise e cila organizoi tubimin e radhes se paralajmeruar prej disa javesh . Edhe kete here te pranishem kane qene shume qytetare , jo vetem ...

Resurset turistike te Konispolit

Resurset turistike te Konispolit

Aktore te fushes se turizmit, prodhues te vegjel produktesh lokale dhe njesi akomodimi ne Konispol jane duke shprehur interesin per tu bere pjese e brandit te Jugut. Marka "South" u krijua per ti vendosur nje emer standartit te cilesise per produ...

Sarandë, punonjësi i Ujësjellësit vetëdigjet në ashensorin e pallatit

Sarandë, punonjësi i Ujësjellësit vetëdigjet në ashensorin e pallatit

Trupi i pajetë i një 58 vjeçari është gjetur i djegur plotësisht në brendësi të ashensorit të një pallati ende në ndërtim në Sarandë.Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 4 të qytetit, ndërsa viktima është identifikuar si shtetasi, Agim Prod...

Tregu i mishit ende me probleme Featured

Tregu i mishit ende me probleme

Shqiptarët konsiderohen si popull mishngrënës, ku konsumi vjetor i produkteve të mishit vitet e fundit ka arritur në 38 mijë ton në vit. Por nëse në vitet e regjimit komunist mishi ishte një produkt luksi, e askush nuk ngrinte dot dyshime për sigurinë, tranzicioni ndryshoi sitilin e jetesës, duke shtuar gjithnjë e më shumë kërkesën konumatore për produktet e mishit.


Sipas statistikave, konsumi i mishit në Shqipëri është rreth 44 kg për frymë në vit.Pas viteve 90, me qindra pika therje me ose pa leje, madje edhe buzë rrugëve kombëtare nisën të tregtonin mish, duke plotësuar kështu kërkesën e lartë për këtë produkt, por që pak kush mendonte për sigurinë.U desh të kalonin disa vite me këtë situatë, për të mbërritur në mbylljen e shumë prej këtyre pikave të therjes dhe tregtimit të mishit, që nuk plotësonin as kushtet minimale higjieno-sanitare. Por edhe pas këtij aksioni, sërish tregtimi i produkteve të mishit vijoi të bëhej jashtë standardeve, duke u shndërruar në rrezik potencial për shëndetin e popullatës.     Në fillim të muajit tetor, qeveria u zotua se kjo çështje do të zgjidhej njëherë e mirë, duke nisur një aksion kombëtar për kontrollin e të gjitha pikave të therjes dhe tregtimit të mishit në vend.Rezultatet në këto ditë të para të aksionit kanë qenë dramatike, 4 ton mish dhe produkte të tij të pakontrolluara; shumë pika therje dhe dyqane të mbyllura për shkak të mos plotësimit të kushteve për t’u ofruar mish të sigurt konsumatorëve. Specialistët e AKU sqarojnë se mishi i sigurt për konsumatorët është vetëm ai që kalon në procesin e thertoreve dhe vuloset nga veterineri. Por si duhet ta dallojmë një mish cilësor, pasi ngjyra e kuqe e errët, ndryshe nga sa mendojnë shpeshkonsumatorët, nuk është tregues. “Në momentin që mishi shkon në subjekt, e para është vula e shërbimit veterinar si dhe certifikata që shoqëron mishin. Së dyti, mishi i freksët ka një ngjyrë rozë të purpurt. Në momentin që fillon të errësohet dhe mer ngjyrë në kafe, ky mish nuk është i sigurt dhe nuk duhet konsumuar. Amvisat mund ta shikojnë mishin në shtëpi kur pas përpunimit termik shohim bulionin e mishit apo lëngun që del i cili është i kthjellët dhe ka depozitime të yndryrës në sipërfaqe. Gjithashtu, është edhe aroma që lëshon mishi pas përpunimit termik, e cila ka aromën e secilës kafshë dhe është pikërisht procesi i maturimit që ja jep”.  Sot në botë, nga 1461 shkaktarë të sëmundjeve në njerëz, 875 prej tyre e kanë origjinën nga kafshët dhe 75% e sëmundjeve emergjente (të reja) po te njeriu e kanë origjinën nga kafshët.  Rreziku më i madh nga konsumimi i mishit të pasigurt janë sëmundjet zoonotike, që transmetohen direkt nga kafshët te njerëzit. Bëhet fjalë për sëmundje si antraksi, bruceloza, tuberkulozi, ethet hemoragjike.  Përtej fushatës sensibilizuese, konsumatorët kanë dyshime për cilësinë dhe sigurinë e mishit që blejnë. Ndonëse janë të informuar rreth aksionit për kontrollet e mishit, ata pohojnë se shitja e këtij produkti në vendin tonë është larg standardeve.Për Autoritetin Kombëtar të ushqimit, lufta për një standard të ri në sigurinë ushqimore nuk mund të fitohet nëse në këtë betejë nuk janë edhe konsumatorët, të cilët, duhet të ndërgjegjësohen dhe të mos pranojnë asnjë produkt të pasigurt. Specialistët u bëjnë apel qytetarëve që të tregohen të kujdesshmën në blerjen e produkteve ushqimore, veçanërisht mishit.Një shprehje e kimistit të njohur francez, Liu Pastër, i cili  krijoi vaksinën kundër sëmundjes së tërbimit, thotë: Mjeku human shëron njerinë, mjeku veteriner shpëton njerëzinë.  Ndoshta tani ka ardhur sërish koha që për shëndetin tonë, veterinerit t’i japim rëndësinë e duhur.

 

 

 

back to top

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live