Menu
Arrestohet tepelensi i kërkuar për tentativë vrasje

Arrestohet tepelensi i kërkuar për …

Policia e Gjirokastrë...

Hasan Lika  trajneri i ri i Luftëtarit

Hasan Lika trajneri i ri i Luftëta…

Nuk ka më dilema, Has...

Mundesi tjeter per maturantet

Mundesi tjeter per maturantet

I ftuar ne emisionin ...

Grevë 24-orëshe në doganat greke

Grevë 24-orëshe në doganat greke

Duke nisur nga ora 7 ...

Mbyllen 4 thertore ne Gjirokaster

Mbyllen 4 thertore ne Gjirokaster

Nisma e 3 ditëve të f...

Startoi sot "Kafeja e pare "ne Rtv Channel 7

Startoi sot "Kafeja e pare …

Ka startuar sot ne RT...

Pezullohen punimet ne Butrint

Pezullohen punimet ne Butrint

Pas debatesh të shumt...

."Mos ma prek Vjosën"

."Mos ma prek Vjosën"

Artistë të njohur dhe...

Nis viti i ri akademik 2017 -2018

Nis viti i ri akademik 2017 -2018

Sot nis viti i ri a...

Trafik ndërkombëtar droge - Makina me gomat e mbushura me kanabis kapet në Kakavijë

Trafik ndërkombëtar droge - Makina …

  Sekuestrohen 3.5 k...

Prev Next

Lajmet e fundit

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Arrestohet tepelensi i kërkuar për tentativë vrasje

Arrestohet tepelensi i kërkuar për tentativë vrasje

Policia e Gjirokastrës njofton arrestimin e një shtetasi të shpallur në kërkim për tre vepra penale. Ai është një i ri nga Tepelena, i quajtur Dilaver Rrapa. Në korrik të këtij viti, Rrapa ka qëlluar me armë zjarri në drejtim të shtetasit O.M....

Mundesi tjeter per maturantet

Mundesi tjeter per maturantet

I ftuar ne emisionin Kafeja  e pare Zv Rektori i Universitetit te Gjirokastres Profesor Jani Dine ka theksuar se viti i ri akademik per kete universitet ka nisur normalisht edhe pse me nje numer te reduktuar studentesh te cilet jane ulur per here...

Grevë 24-orëshe në doganat greke

Grevë 24-orëshe në doganat greke

Duke nisur nga ora 7 e mëngjesit të së enjtes, doganat greke nuk do të funksionojnë për 24 orë. Punonjësit do të hyjnë në grevë kundër reformës së pensioneve dhe kushteve të punës. Një nga kërkesat e doganiereve është edhe rritja e pagave. Që ...

Mbyllen 4 thertore ne Gjirokaster

Mbyllen 4 thertore ne Gjirokaster

Nisma e 3 ditëve të fundit e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit në lidhje me kushtet e therjes së kafshëve dhe tregtimit të mishit, ka çuar në mbylljen e 28 pikave të therjes, subjekte te licencuara të cilat nuk plotësonin kushtet higjeno-sanitare ...

Startoi sot "Kafeja e pare "ne Rtv Channel 7

Startoi sot "Kafeja e pare "ne Rtv Channel 7

Ka startuar sot ne RTV Channel 7 emisioni i mengjesit i cili do tiu shoqeroje per plot 1 ore e 30 minuta . Tanime nuk keni asnje zgjidhje tjeter sepse kafen e pare do ta shoqerine me plot informacione,tema diskutimi,muziken me te bukur shquipt...

Pezullohen punimet ne Butrint

Pezullohen punimet ne Butrint

Pas debatesh të shumta në media dhe akuzave të opozitës, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka urdhëruar  pezullimin e përkohshëm të punimeve në Parkun e Butrintit deri në sqarimin e plotë të të gjithë praktikës së ndjekur në këtë rast.  Laj...

."Mos ma prek Vjosën"

."Mos ma prek Vjosën"

Artistë të njohur dhe personalitete në fushën e studimeve mbi mjedisin dhe lumenjtë janë pjesë e një fushate për të ndërgjegjësuar komunitetet lokale dhe qeverinë për mbrojtjen e Vjosës. Nga Tepelena grupi i artistëve bëri thirrje për të mbroj...

Nis viti i ri akademik 2017 -2018

Nis viti i ri akademik 2017 -2018

Sot nis viti i ri akademik 2017-2018. Të gjithë maturantët që rezultuan fitues në degët që aplikuan sot i jane drejtuar  për herë të parë universitetit. Univeristeti me i madh ne jug te vendit Eqrem Cabej ka celur dyert sot per mbi 1000  mij...

DASH: Shqipëria ende probleme me trafikimin e qenieve njerëzore Featured

DASH: Shqipëria ende probleme me trafikimin e qenieve njerëzore

Edhe pse janë vënë re përpjekje, qeveria shqiptare nuk  përmbush plotësisht standartetet minimale për eliminimin e fenomentit të trafikimit të qenieve njerëzore si rrjedhojë, Shqipëria vendoset në Listën e Vëzhgimit ‘Grupi 2 'thuhet në njëraport tw departamentit Amerikan tw shtetit Megjithatë qeveria shqiptare ka shënuar përparim krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Qeveria shqiptare  ka treguar  se janë bërë hapa përpara duke  dënuar  gjithnjë e më shumë trafikantë. Ndër të tjera për herë të parë janë përdorë fondet speciale  për mbrojtjen e viktimave nga trafikantët.Qeveria ka shtuar fondet për Zyrën e Kordinimit kombëtar Anti-Trafik si dhe ka mbledhur rregullisht  palet e interesit  si dhe komitetin kombëtar  të anti trafikimit.Në raport nënvizohet se policia  gjatë vitit 2016 ka investiguar 69 raste të trafikimit  krahasuar me 80-90 raste të vitit 2015Sa i përket mbrojtjes së viktimave qeveria dhe OJF  gjatë 2016 kanë identifikuar 95 viktima, ndërsa në 2015 identifikuan 109 të tillë.Gjykatat kanë dënuar 24 trafikantë, krahasuar me vetëm 11 në vitin 2015.Por pavarsisht progresit të shënuar qeveria nuk  ka arritur minimumin e standardeve në disa  fusha të rëndësishme.


Policia vijoi të tregonte  se kishte një kuptim të kufizuar për trafikimin e qenive njerëzore  si dhe në disa raste dështoi të identifikonte viktimat e trafikimit përfshirë fushën e prostitucionit  dhe dhunën e ushtruar në familje.Në raportin e DASH  jepen edhe disa rekomandime për Shqipërinë.Së pari duhet implementimi i ligjit  i cili  përjashton viktimat nga penalitetet , pasi ata  kanë qënë subjekt  i trafikimit  sidomos viktimat  e shfrytëzuara për prostitucion. Ndër të tjera sipas rekomandimeve  duhen patur parasysh  trajnimi i punonjësve të policisë, puna e hetuesve,puna e zyrtarëve  në identifikimin e viktimave.Ndër te tjera duhet të  vijojnë me vendosmëri hetimet,mdjekjet penale  dhe dënimet e trafikantëve sipas artikulli 110 a dhe 128 b. Sipas rekomandimeve kërkohet që të krijohen mekanizma  të qëndrueshëm  për të identifikuar viktimat , ku kërkohet bashkëpunim mes grupeve të zbatimit të ligjit dhe shoqërisë civile.Qeveria shqiptare  duhet të  bëjë më shumë përpjekje për të  rritur mbrojtjen  e viktimave nga kërcënimet  edhe gjatë proceseve gjyqësore.   Më tej duhet lehtësuar pjesëmarrja në programin e mbrojtjes së dëshmitarëve dhe zgjerimin e trajnimit për prokurorët që merren me  dëshmitarë të cilët janë viktima të trafikimit. Po ashtu  duhet të shtohen fondet për OJF të cilat strehojnë viktimat e trafikut  dhe të krijohen fonde me baza të qëndrueshme.Dhe së fundmi  të shtohen përpjekjet  e policisë kufitare për të parandaluar emigrimin e paligjshëm i cili është një nga shenjat kryesorë të trafikimit si dhe të shtohen përpjekjet  për të shpëtuar fëmijët e rrugës nga trafikimi.
 Sic dhe është raportuar 5 vite më parë Shqipëria mbetet  vend i origjinës, transtit dhe destinacion për gra fëmijë të cilët janë objekte te trafikimit dhe punës së detyruar. Trafikantët thuhet në raport  përdorin premtime false si martesa apo punësimi duke i detyruar viktimat ti nënshtrohen trafikimit  në vendet e tjera  në Evropë.Ndër të tjera  emigrantët nga Lindja e Mesme, Azia Qendrore dhe Afrika  kalojnë transit në Shqipëri për të kaluar drejt Evropës Prendimore dhe janë persona vulnerabël ndaj trafikimit.

back to top

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live