Menu
Nesër, e gjithë Greqia në grevë

Nesër, e gjithë Greqia në grevë

Ditën e nesërme Greqi...

Ulet papunësia, INSTAT: Numri i të punësuarve rritet me 1.9%

Ulet papunësia, INSTAT: Numri i të …

Gjatë periudhës korri...

Qyteti bëhet gati të festojë 150 vjetorin por zbulimi i shokon

Qyteti bëhet gati të festojë 150 vj…

Planet për të festuar...

Krijohet impianti më i madh lundrues në botë për energjinë diellore

Krijohet impianti më i madh lundrue…

Korporata Energjetike...

Vetëm gjashtë vjeç dhe milioner, ky është fëmija më i paguar nga youtube

Vetëm gjashtë vjeç dhe milioner, ky…

Gjashtëvjeçari Ryan f...

Kate Upton, një nuse si në përralla

Kate Upton, një nuse si në përralla

Supermodelja Kate Upt...

Perkujtohet vrasja e 4 martireve ne Finiq

Perkujtohet vrasja e 4 martireve ne…

U perkujtua ne Aliko ...

Golemi e Kumbaro per permbytjet:Do te kete kompensime

Golemi e Kumbaro per permbytjet:Do…

Edhe pse situata nga ...

30 vjetori i Dhomes seTregetise Gjirokaster

30 vjetori i Dhomes seTregetise Gji…

30 vjetori I Dhomës S...

Arrestohen tre futbolliste

Arrestohen tre futbolliste

Dhuna skandaloze një ...

Prev Next

Lajmet e fundit

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Nesër, e gjithë Greqia në grevë

Nesër, e gjithë Greqia në grevë

Ditën e nesërme Greqia do të paralizohet për shkak të grevës 24-orëshe, e organizuar nga Konfederata e Përgjithshme e Punëtorëve dhe unioneve të tjera. Sektorët kryesorë publikë nuk do të jenë në funksionim ditën e nesërme, duke protestuar ku...

Perkujtohet vrasja e 4 martireve ne Finiq

Perkujtohet vrasja e 4 martireve ne Finiq

U perkujtua ne Aliko te bashkise Finiq vrasja ne kufi e 4 martireve te demokracise ne 12 dhjetor te vitit 1990. Ceremonia u organizua ne qender te fshatit Aliko ku eshte edhe memoriali kushtuar 4 heronjve. Kryetari i Bashkise Finiq Leonidha Kr...

Golemi e Kumbaro per permbytjet:Do te kete kompensime

Golemi e Kumbaro per permbytjet:Do te kete kompensime

Edhe pse situata nga  permbytjet tashme ka kaluar serish demet qe lane pas keto permbytje ende nuk jane riparuara . Ndihmat e ardhura ne gjirokaster nga rezervat e  shtetit  per 200 familje duket se jane te pamjaftueshme pasi ne qarkun e gjiro...

30 vjetori i Dhomes seTregetise Gjirokaster

30 vjetori i Dhomes seTregetise Gjirokaster

30 vjetori I Dhomës Së Tregëtisë Gjirokastër ka mbledhur bashkë përfaqësues të bizneseve të rajonit jugor. Në aktivitetin e organizuar me këtë rast kanë qenë të pranishme dhe ministret Qato e Kumbaro, të cilat kanë theksuar rëndësinë e përmirë...

Arrestohen tre futbolliste

Arrestohen tre futbolliste

Dhuna skandaloze një ditë më parë në stadiumin e Përmetit ndaj gjyqtarëve të ndeshjes ka çuar në prangat e policisë tre lojtarë të  ekipit të futbollit të Këlcyrës. Specialistët e seksionit për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Përm...

Tjeter tubim paqesor i Cameve ne sheshin e flamurit

Tjeter tubim paqesor i Cameve ne sheshin e flamurit

Dita nderkombetare per lirite dhe te drejtat humanitare u festua ne Sheshin e Flamurit nga Republika e Çamerise e cila organizoi tubimin e radhes se paralajmeruar prej disa javesh . Edhe kete here te pranishem kane qene shume qytetare , jo vetem ...

Resurset turistike te Konispolit

Resurset turistike te Konispolit

Aktore te fushes se turizmit, prodhues te vegjel produktesh lokale dhe njesi akomodimi ne Konispol jane duke shprehur interesin per tu bere pjese e brandit te Jugut. Marka "South" u krijua per ti vendosur nje emer standartit te cilesise per produ...

Sarandë, punonjësi i Ujësjellësit vetëdigjet në ashensorin e pallatit

Sarandë, punonjësi i Ujësjellësit vetëdigjet në ashensorin e pallatit

Trupi i pajetë i një 58 vjeçari është gjetur i djegur plotësisht në brendësi të ashensorit të një pallati ende në ndërtim në Sarandë.Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 4 të qytetit, ndërsa viktima është identifikuar si shtetasi, Agim Prod...

Nesër, e gjithë Greqia në grevë

Ditën e nesërme Greqia do të paralizohet për shkak të grevës 24-orëshe, e organizuar nga Konfederata e Përgjithshme e Punëtorëve dhe unioneve të tjera.


Sektorët kryesorë publikë nuk do të jenë në funksionim ditën e nesërme, duke protestuar kundër varfërisë, papunësinë dhe taksave të larta. Po ashtu, do të punojnë  me kohë të reduktuar  tramvajet, hekurudha elektrike, metroja dhe autobusët. Punonjësit e hekurudhës dhe të porteve do të marrin pjesë në ketë proteste. Greva 24-orëshe pritet të shkaktojë probleme në qarkullim, në shkolla, spitale etj, përveç urgjencës.Gazetarët gjithashtu janë të përfshirë në grevë. Ajo do të ndikojë gjithashtu edhe në fluturimet e Olympic Air për rreth katër orë. Ndërsa federata e mësuesve do të marrë pjesë duke bojkotuar mësimin.

Read more...

Perkujtohet vrasja e 4 martireve ne Finiq

U perkujtua ne Aliko te bashkise Finiq vrasja ne kufi e 4 martireve te demokracise ne 12 dhjetor te vitit 1990.


Ceremonia u organizua ne qender te fshatit Aliko ku eshte edhe memoriali kushtuar 4 heronjve. Kryetari i Bashkise Finiq Leonidha Kristo ne fjalen e tij permendi se djemte e fshatit Aliko u nisem per te realizuar nje enderr e cila u vra nga diktatura komuniste. 

Folen gjate aktivitetit zv ambasadori i greqise ne tirane Grigorius Delavekuras, N/Kryetari i Bashkise Preveze, N/ Kryetari i Bashkise Gumenice, Kryetari i Pbdnj etj.Vangjel Papakristo Gazetar dhe intelektual i Minoritetit beri nje pershkrim te atyre diteve te dhjetorit 1990 ku 4 te rinjte e fshatit Aliko tentuan te kalonin kufirin per ne Greqi.Vangjel Dule kryetar i Pbdnj pasi foli per ceremonine  i beri apel Rames qe te filloj sa me shpejt reformen ne drejtesi. Cdo vonese do te kete pasoja te medha per vendin dhe integrimin drejt BE.,reforma do te shkaktoje plage te renda por eshte e domosdoshme per zhvillimin e metejshem te vendit- theksoi Dule.4 te rinj nga fshati Aliko Thimjo Masho, Thanas Koçi, Ajdhon Rafti, dhe Vangjel Mitro u vrane ne 12 dhjetor 1990 ne perpjekje te kaluar kufirin ne ciflik te Konispolit u vrane nga ushtaret e rregjimit komunist. Ne kete ngjarje mbeti i vrare edhe nje nga ushtaret e kufirit

 •  
Read more...

Golemi e Kumbaro per permbytjet:Do te kete kompensime

Edhe pse situata nga  permbytjet tashme ka kaluar serish demet qe lane pas keto permbytje ende nuk jane riparuara .


Ndihmat e ardhura ne gjirokaster nga rezervat e  shtetit  per 200 familje duket se jane te pamjaftueshme pasi ne qarkun e gjirokastres jane disa zona ku ende komunikimi mungon.Demtimi i urave ne Dropull dhe demtimi i disa segmenteve rrugore ruarale ka mbajtur qe prej mese 10  ditesh banoret  te  izoluar .Por deputet e  qarkut te gjirokastres Mirela Kumbaro dhe Flamur Golemi jane shprehur se faza e emergjences u perballua me sukses nga qeveria dhe pushteti lokal teksa grupet e  ngritura ne prefekture e  ne cdo bashki te qarkut po nxjerrin te dhena te sakta persa i perket demeve jo vetem ne infrastrukture por edhe ne banesa .Se shpejti qevera shqiptare kane theksuar Golemi e Kumbaro do te bej kompesimin e familjeve te demtuara .Vendi yne u perfshi para disa ditesh nga nje mot i pazakonte i cili solli deme te konsiderueshme per shkak te vershimit te perrenjeve dhe lumenjeve .Fatmiresisht nga permbytjet nuk pati viktima ne njerez.

Read more...

30 vjetori i Dhomes seTregetise Gjirokaster

30 vjetori I Dhomës Së Tregëtisë Gjirokastër ka mbledhur bashkë përfaqësues të bizneseve të rajonit jugor.


Në aktivitetin e organizuar me këtë rast kanë qenë të pranishme dhe ministret Qato e Kumbaro, të cilat kanë theksuar rëndësinë e përmirësimit të klimës së biznesit në vend dhe mbështetjes për sipërmarrjen.Rreth 20 biznese potenciale me performancë ndërkombëtare zhvillohen në Gjirokastër. Bizneset ishin dhe më të dëmtuarat nga reshjet e dendura të fillimmuajit. Vetëm në Gjirokastër numri I bizneseve që pësuan dëme të konsiderueshme me shifra deri në 300 mijë euro si pasojë e përmbztjeve shkon në mbi 20. 

 

 

 

Read more...

Arrestohen tre futbolliste

Dhuna skandaloze një ditë më parë në stadiumin e Përmetit ndaj gjyqtarëve të ndeshjes ka çuar në prangat e policisë tre lojtarë të  ekipit të futbollit të Këlcyrës.


Specialistët e seksionit për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Përmet kanë bërë arrestimin në flagrancë të:Entilion Kamberaj 30 vjeç, Andi Hina 21 vjeç, dhe Meleq Xhakollari, 21 vjeç.Policia sqaron se ndalimit i tyre është bërë pasi “në datë 10.12.2017, në stadiumin "Durim Qypi" në Përmet, në pjesën e dytë të ndeshjes së  futbollit Përmeti - Këlcyra,  kanë goditur me shkelma dhe grushta gjyqtarët e kësaj ndeshje,  shtetasit A.P dhe A.K”.Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Përmet për veprën penale "Goditje për shkak të detyrës".

 

 

Dhuna skandaloze një ditë më parë në stadiumin e Përmetit ndaj gjyqtarëve të ndeshjes ka çuar në prangat e policisë tre lojtarë të  ekipit të futbollit të Këlcyrës.Specialistët e seksionit për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Përmet kanë bërë arrestimin në flagrancë të:Entilion Kamberaj 30 vjeç, Andi Hina 21 vjeç, dhe Meleq Xhakollari, 21 vjeç.Policia sqaron se ndalimit i tyre është bërë pasi “në datë 10.12.2017, në stadiumin "Durim Qypi" në Përmet, në pjesën e dytë të ndeshjes së  futbollit Përmeti - Këlcyra,  kanë goditur me shkelma dhe grushta gjyqtarët e kësaj ndeshje,  shtetasit A.P dhe A.K”.Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Përmet për veprën penale "Goditje për shkak të detyrës".

 

 

Read more...

Tjeter tubim paqesor i Cameve ne sheshin e flamurit

Dita nderkombetare per lirite dhe te drejtat humanitare u festua ne Sheshin e Flamurit nga Republika e Çamerise e cila organizoi tubimin e radhes se paralajmeruar prej disa javesh . Edhe kete here te pranishem kane qene shume qytetare , jo vetem vlonjate por edhe nga qytetet e nga trevat e tjera shqipfolese


.Ne kete takim te drejtuar direkt nga Hollanda , nga vete Presidenti Festim Lato, u mbajten fjalime te rendesishme , ne kuader te arritjeve qe ka bere qeveria e kesaj republike , sikunder edhe per objektivat qe ajo ka ne vijim me te vetmin synim , ate te zgjidhjes perfundimtare te ceshtjes came .Çamët, përmes një proteste paqësore dinjitoze, drejtuan zërin e kërkesave të tyre ndaj Qeverive të Tiranës, Athinës, Bashkimit Evropian , OKB dhe popujve e shteteve partnere strategjike të shqiptarëve, USA dhe UK që të mbështesin realizimin e të drejtave elementare të popullit çam të Çamërisë për krijimin e kushteve për kthim në trevat e tyre në Çamëri; realizimin e të drejtave elementare për vizitë te varret te të parëve; të drejtën e deklarimit të identitetit kombëtar; arsimim e informim në gjuhë amtare; përmbushjen e të drejtave politike nga Deklarata e Pavarësisë së Çamërisë për organizimin politik administrativ, në Shtetin e Çamërisë, në raport konfederal me Greqinë, deri në krijimin e kushteve që populli çam dhe arvanitas të vetëvendosin për veten e tyre.

Read more...

Resurset turistike te Konispolit

Aktore te fushes se turizmit, prodhues te vegjel produktesh lokale dhe njesi akomodimi ne Konispol jane duke shprehur interesin per tu bere pjese e brandit te Jugut. Marka "South" u krijua per ti vendosur nje emer standartit te cilesise per produktet dhe sherbimet e tregut turistik ne disa bashki te bregdetit. Programi gjerman GIZ prej rreth 2 vite e gjysme ka evidentuar produkte, sherbime, itinerare turistike dhe ka trajnuar ofrues te ketyre sherbimeve. GIZ takoi ne Konispol bisnese qe gjenden ne fillimet e tyre por qe deshirojne te vendosen nen ombrellen e markes dhe te rrisin standartet per nje treg te integruar sherbimesh. Kreu i GIZ Hans Juergen Cassens tha se procesi eshte i gjate por potencialet turistike e ketij rajoni jane shume te medha." Ne po perpiqemi prej 2-3 vitesh te mbeshtesim me te miren e rajonit jugor bregdetar. Zonat me te larta te bregut jane ende shume autentike dhe te paprekura nga turizmi por banoret duhet te kuptojne se nuk mund te bejne turizem spontan. Ata duhet te kene motive per te permiresuar akomodimin dhe per ta rritur ate si oferte. Ushqimi, agrumet dhe vaji i ullirit te ofruara brenda nje standarti cilesie ne ambalazhim do te mund te beheshin nje e ardhur e rendesishme per banoret edhe ne Konispol. Ne jemi duke vleresuar te gjitha resurset dhe me pas kriteret do te rradhisin brenda markes turistike sherbimet e garantuara ne cilesi"Operatoret turistike qe kane operuar ne shtigjet turistike pergjate bregdetit megjithe resurset e jashtezakonshme natyrore, kulturore dhe njerezore qe ka zona ende hasin veshtiresi persa ju perket sherbimeve. Endri Shima qe organizon ture te ngjitjeve me kembe ne zonen malore perballe bregut sqaron se sherbimet ende jane te limituara ne cilesi dhe ne numer. Ai e sheh si sfide ne te ardhmen edhe formalizimin e tregut turistik.Programi GIZ " Zhvillimi i integruar dhe i qendrueshem i rajonit bregdetar jugor" ka promovuar fillesat e markes "South" me pjesemarrjen ne disa panaire nderkombetare, botime broshurash informative dhe organizimin e South Outdoor Festival vitin e kaluar ne Pilur.

Read more...

Sarandë, punonjësi i Ujësjellësit vetëdigjet në ashensorin e pallatit

Trupi i pajetë i një 58 vjeçari është gjetur i djegur plotësisht në brendësi të ashensorit të një pallati ende në ndërtim në Sarandë.Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 4 të qytetit, ndërsa viktima është identifikuar si shtetasi, Agim Proda, banues në Sarandë.“Më datë 10.12.2017, rreth orës 14:10, Salla Operative Sarandë është njoftuar nga një telefonatë se në lagjen ''Nr.4'', në brëndësi të ashensorit të një pallati ende në ndërtim është gjetur i djegur plotësisht një shtetas.Shërbimet Policore dhe Grupi Hetimor kanë shkuar menjëherë pranë vendit të ngjarjes dhe kanë konstatuar se në brëndësi (në gropën) e ashensorit gjendet plotësisht i djegur trupi i një shtetasi të seksit mashkull.Nga veprimet paraprake të kryera dyshohet se trupi i pajetë ti përkasë shtetasit A.P., 58 vjeç, banues në Sarandë” informon policia.Nga hetimet paraprake të policisë dyshohet se viktima të jetë vetëdjegur.Burime për Rtv Channel 7 bëjnë me dije se 58 vjeçari vuante nga depresioni. Po sipas të njëjtave burime, Proda ishte punonjës i Ujësjellësit dhe vëzhgues i Federatës Shqiptare e Futbollit.Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Read more...

Shpërblimet në fundvit, pensionistët do të marrin 3 mijë lekë

Qeveria pritet tu japë rreth 3 mijë lekë shpërblime pensionistëve në fundvit.Akti normativ i cili u miratua në Komisionin e Ekonomisë parashikon që për këtë zë të përdoren 1.8 miliardë lekë të cilat kanë ardhur rritja e kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore.


Nga shpërblimet pritet të përfitojnë rreth 650 mijë pensionistë.Pensionistët do të marrin 3 mijë lekë shpërblim në fundvit. Kjo është konfirmuar edhe nga Ministria e Financave  me ndryshimet e fundit të buxhetit për vitin 2017 të cilat u miratuan në Komisionin e Ekonomisë.Në bazë të rishpërndarjes së fondeve për shpërblimet  e pensionistëve vihen në dispozicion 1.8 miliardë lekë që vijnë si rezultat i rritjes së kontributit nga sigurimet shoqërore dhe shëndetësore, si rrjedhojë e performancës së lartë në mbledhjen e tyre gjatë periudhës janar-shtator 2017.Në relacionin për ndryshimet në buxhet thuhet se kjo shumë shkon tërësisht për bonusin e pensionistëve.Krahasuar me një vit më parë shpërblimet për pensionistët janë sa gjysma e shumës së shpërndarë një vit më parë, ku të gjithë pensionistët u shpërblyen me 6 mijë lekë për festat e fundvitit  ndërsa u shpërnda një fond prej 3.7 miliardë lekësh.Por dhjetori 2016 u paraprinte zgjedhjeve të vitit 2017.

 

Read more...

Këto 5 qarqe do të përfshihen nga shtrëngata shiu

Në pesë qarqe të vendit do të ketë shtrëngata shiu gjatë pasdites së sotme. Instituti i Gjeoshkencave bën me dije se reshjet e shiut që kanë përfshirë gjithë vendin do të shoqërohen me shtrëngata në qarqet e Shkodrës, Kukësit, Dibrës, Elbasanit dhe Gjirokastrës.


Ndërkohë, në zonat malore do të ketë reshje dëbore.Temperaturat minimale në vend zbresin në 2 gradë në zonat malore deri në 15 gradë në zonat bregdetare.Era do të jetë e lehtë e deri mesatare në bregdet.

Read more...
Subscribe to this RSS feed

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live