Menu
Gjirokastër,betonierja përplas minibusin,lëndohet drejtuesi

Gjirokastër,betonierja përplas mini…

Një aksident automobi...

Shijoni diellin e fundjavës, por ... përgatituni për furtunën

Shijoni diellin e fundjavës, por ..…

Reshjet e shiut do të...

Torino, policia: Brenda një viti 1 ton drogë, problem shqiptarët

Torino, policia: Brenda një viti 1 …

Policia e Torinos ka ...

Kjo super makinë ecën me shpejtësi marramendëse

Kjo super makinë ecën me shpejtësi …

Po bëhen përgatitjet ...

“Vajzat e arta”, supermodelet e viteve ’90 rikthehen në pasarelë për Versace

“Vajzat e arta”, supermodelet e vit…

Yjet më të mëdhenj t...

Riaktivizimi i vullkanit, alarm në Bali

Riaktivizimi i vullkanit, alarm në …

Autoritetet indonezia...

Kina ndalon furnizimin me naftë e gaz të Koresë së Veriut

Kina ndalon furnizimin me naftë e g…

Kina, aleatja më e ma...

Teatri "Zihni Sako" prej vitesh nuk njeh investime

Teatri "Zihni Sako" prej …

Teatri profesionist "...

Prev Next

Shijoni diellin e fundjavës, por ... përgatituni për furtunën

Reshjet e shiut do të shoqërojnë këtë fundjavë pothuajse gjithë territorin e vendit.


Meteorologët bëjnë me dije se e shtuna do të dominohet nga kthjellimet, shoqëruar dhe me vranësira kalimtare.
Ndërkohë, e diela do të sjellë vranësira më të shpeshta, të cilat do të fuqizohen gjatë mbrëmjes në të gjithë territorin. E DIEL: Pjesa e parë e ditës paraqitet me kthjellime e vranësira të shpeshta në gjithë vendin, por pasditja sjell kthjellime e vranësira kalimtare në Jug ndërsa vranësira të shpeshta në zonat Qendrore dhe Veri të vendit. Mbrëmja fuqizon vranësirat në të gjithë territorin, vranësira që mbeten prezente dhe gjatë natës.Temperaturat e ajrit rriten lehtë mëngjesin e së shtunës, por një rritje me 2°C sjellin orët e mesditës. Edhe e diela sjell rritje të lehtë në të dy vlerat ekstremale ditore duke bërë që maksimumi në rang territori të ngjitet në 26 - 27°C”, raporton meteoalb.

Read more...

Ulen temperaturat, nisin reshjet e shiut. Surpriza në fundjavë

Mëngjesi i kësaj të  mërkure është gdhirë me reshje të dendura shiu.Sipas meteoalb, pervec prezences se shirave në 2 ditët vijuese do të ketë edhe rënië të ndjeshme të temperaturave.Ulja e temperaturave do të nise mesditën e sotme për të vazhduar  mengjesin dhe mesditen e se enjtes.Sipas meteoalb  edhe dita e premte nuk sjell ndryshime të ndjeshme të temperaturave ndërsa fundjava sjell serisht rritje.

 

Read more...

Pergatituni per shi

Të martën, pjesa më e madhe e vendit paraqitet me kthjellime dhe vranësira të shpeshta deri pas mesditës kur vranësirat tërhiqen drejt zonave malore duke lënë ultësirën perëndimore kryesisht me kthjellime.


Pasditja zhvendos vranësirat edhe nga zonat malore duke bërë që vendi të dominohet nga kthjellime dhe vranësira kalimtare deri pranë mesnatës kur pritet fuqizim i vranësirave dhe shira fillimisht në veriperëndim dhe gradualisht në gjithë vendin.Temperaturat e ajrit do pësojnë rënie me 2 – 3°C në të dy vlerat ekstremale ditore duke bërë që maksimumi të ngjitet deri 29°C.

 

Read more...

Fundjavë me diellë, planifikoni pushime në bregdet

Fundjava pritet të jetë me mot te ngrohet, madje në zonat bregdetare i favorshëm edhe për plazh. Sipas Meteoalb e shtuna dhe e djela do të jenë me temperature të larta, veçanti bregu jugor.Temperaturat do të arrijnë deri në 31 gradë, ndërsa ditën e dielë këto tempertura pritet të rriten me 2 deri në 3 gradë.Kështu që kushdo që ka planifikuar një fundjave në bregdet, duhet ta shfrytëzojë, pasi tashmë vjeshta ka trokitur dhe në ditët në vijm temperaturat do të vijnë duke u ulur

 

Read more...

Ikin rrebeshet e shiut, moti "çudit" sërish

Rrebeshet e shiut dhe erërat e forta duket se janë larguar sërish, duke i lënë vendin motit të kthjellët. Sinoptikanët parashikojnë një pasdite me mot të kthjellët në të gjithë territorin shqiptar. “Deri në mesditë Veriu - Qendra mbeten me kthjellime e vranësira të shpeshta, duke rrezikuar nga shira të dobët, por kthjellime e vranësira kalimtare dominojnë zonat jugore.Pasditja vijon me kthjellime e vranësira të lehta në Jug, por zonat qendrore e veriore mbeten me alternime kthjellimesh e vranësira të herë pas hershme. Mbrëmja sjell mot kryesisht të kthjellët në të gjithë territorin shqiptar”, parashikon meteoalb Ndërkohë, temperaturat e ajrit ruajnë vlera thuajse konstante gjatë mëngjesit, por një rritje të lehtë të temperaturave sjell mesdita.

Read more...

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

 

Gjatë ditës së mërkurë, 12 korrik 2017, moti mbi vendin tonë parashikohet të jetë i kthjellët dhe i nxehtë, me vranësira të pakta në pjesën veriore era do të jetë me drejtim Veriperëndim–Jugperëndim 1-10m/s.Deti i forcës 4 me lartësi vale 2.0 metër.

 

Temperaturat parashikohen të jenë:

 

Vendet malore             18°/37°C

 

Vendet e ulëta                18°/41°C

 

Vendet bregdetare      22°/38°C

 

Read more...

Vala e të nxehtit do të godasë sërish Shqipërinë këto data

Temperatura sërish në rritje, ndaj përgatituni mirë. Meteoalb parashikon se Ballkani përfshirë edhe vendin tonë do te goditet nga nje tjeter vale e nxehte, por për fat e shkurter.Nje tjeter vale e nxehte por e shkurter (dt. 9 – 12 korrik) godet Ballkanin. Temperaturat e mesdites pritet te ngjiten mbi 33 grade C ne te gjithe Shqiperine duke kulmuar ne zonat jugperendimore me mbi 38 grade C.Problematike paraqiten edhe temperaturat gjate oreve te nates dhe mengjesit te cilat do te ngjiten deri ne 20 grade C ne zonat malore dhe mbi 25 grade C ne ultesire.


Forcohet qarkullimi ajror nga veriu i Afrikës duke diktuar mot kryesisht të kthjellët dhe të nxehtë. Mesdita sjell vranësira kalimtare në veri-verilindje duke rrezikuar nga shira të përkohshëm të izoluar.Pasditja dhe deri mëngjesin e së shtunës mbetet me kthjellime në ultësirën perëndimore por vranësira kalimtare do ketë në zonat verilindore – juglindore. Temperaturat e ajrit rriten ndjeshëm në mesditë duke bërë që qytetet Tirane, Elbasan, Kucove, Fier, Berat dhe Gjirokaster të shënojnë vlera mbi 36 ºC.Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi verior dhe veriperëndimor duke gjeneruar në det dallgëzim deri 2 ballë.

Read more...

Korriku muaj i thatë dhe i nxehtë Javën tjetër rikthehet supervapa

Korriku do të jetë stina më e nxehtë e verës por dhe e thatë.Pas valës së të nxehtit afrikan, temperaturat kanë pësuar një ulje gjatë kësaj fundjave. Dita e sotme do të jetë më e freskët pasi në mëngjes dhe në mbrëmje ka një rënie të ndjeshme të temperaturës prej 7 gradësh.Meteorologët bëjnë të ditur  se java në vazhdim do të jetë më të freskët se ajo që lamë pas. Edhe dita e hënë do të ketë një rënie prej 3 gradësh, me mundësi edhe për reshje lokale gjatë pasdites dhe në mbrëmje vonë.Temperaturat në 7 ditët e para të korrikut do të variojnë nga 30-33 gradë Celcius për zonat e ulëta e bregdetare dhe 26-27 gradë Celcius në zonat malore.Por kjo nuk do të zgjasë shumë. Megjithatë sinoptikanët paralajmërojnë se vala e të nxehtit do të rikthehet në korrik, i cili do të jetë edhe muaji më i nxehtë i kësaj vere, pasi gushti pritet të jetë në vlera normale të stinës së verës.


Nga data 6-7 Korrik deri në 11 Korrik do të përsëriten sërish vlerat e larta të temperaturave që pritet të arirjnë deri në 40 gradë Celsius, theksojnë meteorologët Këto vlera do të jenë të njëjta me ato të javës që lamë pasi që sipas meteorologëve, ishte një nga javët më të nxehta të përjetuara ndonjëherë duke shënuar temperatura të cilat i kaluan të 40 gradët. Termometri regjistroi vlerën maksimale ditën e djeshme (41.4 gradë Celcius) në qytetin e Beratit.Ndërkaq përgatituni. Reshjet e shiut do të jenë të pakta dhe të kufizuara në pjesë të ndryshme të vendit.Sigurisht ky është një lajm i shumëpritur për pushuesit e muajit korrik që nuk do të donin të binte asnjë pikë shi gjatë kohës që janë buzë detit.Por temperaturat e larta nuk do karakterizojnë vetëm Shqipërinë, por do të prekin edhe pjesën jugore e juglindore te Europës.Nga ekstremi në ekstrem do të jetë pjesa tjetër e kontinentit do të përjetojë gjate kësaj vere alternim te ndryshimeve ekstreme te motit, si stuhi, rrebeshe, përmbytje dhe valë të shkurta të nxehti.

 

Read more...

Javën e ardhshme freskohet moti

“Mesdita e sotme ka sjellë një rritje të ndjeshme të temperaturave në të gjithë vendin. Kryeqyteti sot ka regjistruar 39 gradë Celcius, por ashtu siç kemi theksuar i nxehti saharian ka prekur jugun dhe zonat e ulëta ku është regjistuar vlera më e lartë me 41 gradë Celcius.


.Mjekët  rekomandojnë mos ekspozimin në diell  sidomos në oret pikut të cilat konsiderohen ato pas orës 11.00 të paradites  deri në orën 16.00, fëmijët dhe të moshuarit me sëmundje kronike duhe të  bëjnë kujdes në konsumin e ushqimeve  të lehta dhe të freskëta, pa harruar konsumin disa herë në ditë të ujit dhe të lëngjeve të frutave të freskëta dhe  jo ato të konservuara.Ajo çfarë duhet bërë më tepër kujdes me ambientin përveç  higjenës dhe ajrosjes mjekët rekomandojnë që kondicioneri të mbahet në një temperaturë  4 deri në 5 gradë më poshtë se sa  temperatura e ambientit.Meteorologët japin dhe një lajm të mirë për freskim të motit në fillim të javës  pasi temperaturat do të fillojnë të zbresin  duke filluara nga dita e dielë.“Dita e hënë do të jetë ajo që do të sjellë dhe reshje shiu në verilindje dhe juglindje të vendit, ku temperaturat në zonat malore nuk do i kalojnë 22 gradë, dhe në zonat e ulëta e bregdet nga 26-29 gradë Celcius”,

Read more...

Sot mbylluni në shtëpi! Temperaturat do kalojnë 40 gradë

Ditën e sotme, e premte 30 qershor temperaturat do të kulmojnë në të gjithë vendin.Meterologët paralajmërojnë temperature mbi 33 gradë C në të gjithë vendin. Ditën e sotme pritet që temperaturat të ngjiten edhe mbi 40 gradë C,


ku që në orët e para të mëngjesit është shënuar shenuar 39.2 grade C ne Berat.Pasdite pritet që të kemi vranësira kalimtare në very ndërsa në qendër dhe në pjesën tjetër të territorit do kemi mot të kthjellët e temperatura të larta.Zona më e nxehtë do te jete nga Elbasani në Memaliaj, e Gjirokaster shtrirje veri - jug dhe nga Çorovoda në Fier, shtrirje Lindje - Perendim.

Read more...
Subscribe to this RSS feed

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live