Menu
15 vite "Zeri i Bilbilit"

15 vite "Zeri i Bilbilit"

Grupi “Zëri i Bil...

4 km ne kembe cdo dite ,sakrifica e madhe e femijeve per tu arsimuar

4 km ne kembe cdo dite ,sakrifica e…

11fëmijë të ciklit sh...

Luftetari barazon ne shtepi

Luftetari barazon ne shtepi

U mbyll një barazim 1...

Rikthehet gripi i shpendëve në Koren e Jugut, masa të rrepta

Rikthehet gripi i shpendëve në Kore…

Rikthehet gripi i shp...

Orkestroi vrasjen e 7 njerëzve,vdes pas 50 vitesh në burg Mannson

Orkestroi vrasjen e 7 njerëzve,vdes…

Charles Manson, lider...

Aeroporti i Sarandës e i Vlorës Gjiknuri paraqet projektet

Aeroporti i Sarandës e i Vlorës Gji…

Ministri i Infrastruk...

Çfarë po ndodh mes Elifit dhe Angelina Jolie, zbulohet arsyeja që i bëri bashkë dy aktoret e mëdha

Çfarë po ndodh mes Elifit dhe Angel…

T uba Büyüküstün ësht...

Beyonce sapo është shfaqur me modelin më të cuditshëm të flokëve!

Beyonce sapo është shfaqur me model…

Beyoncé gjithmonë di se...

Zhveshjet më të bujshme të vitit 2017

Zhveshjet më të bujshme të vitit 20…

Më shumë zhveshur ses...

Dorhiqet Ahmet Cabej

Dorhiqet Ahmet Cabej

Eshtë dorëhequr nga d...

Prev Next

Taksat e reja nga 1 Janar 2015 Featured

Taksat e reja nga 1 Janar 2015

Në paketën e re fiskale të qeverisë  parashikohet të rritet tatimi mbi të ardhurat personale, tatimi për fitimin  nga interesi i depozitave dhe po ashtu edhe taksa e qarkullimit të automjeteve. Kështu të ardhurat e qytetarëve, veç pagave, do të taksohen me 15% e po në të njejtën përqindje do të taksohen edhe depozitat në Bankë, dhuratat, të ardhurat nga lojërat e fatit dhe qiratë.


Përkatësisht sa i përket kurimeve në bankë, një qytetar paguan në formën e tatimit në burim taksën 10% për interesat që fiton, tashmë me paketën e re kjo taksë do të bëhet 15%. Po ashtu taksa tjetër e cila do të rritet është ajo e qarkullimit të makinave, e cila mblidhet përmes shitjes së naftës dhe benzinës në treg. Aktualisht kjo taksë është 17 lekë për litër, por pritet që vitin e ardhshëm të jetë 27 lekë, pa përfshirë këtu TVSH-në (Tatimin mbi Vlerën e Shtuar), qe e rrit edhe me 5.4 lekë. Pra, rritja mund të jetë 120 lekë për litër. Pavarësishte se përfaqsuesit e qeverisë kanë pohuar se rritja me 10 lek për litër e taksës së qarkullimit për benzinën dhe naftën nuk do ndikojë në rritjen e çmimit të karburante, eksrtët e fushës mendojnë se një rritje e tillë do ketë efekt direkt në këtë pikë.  Ndërkohë sigurimi i automujete do të përjashtohet nga TVSH-ja. Sa i përkët taksës së makinave, qeveria ka vendosur taksën taksën dysheme prej 10 mijë lekësh, nga e cila preken thuajse 200 mijë shoferë. Në të njejtën linjë do të vendoset 2% taksë për të ardhurat e kompanisë koncesionare të autostradës Durrës-Kukës si edhe do të ketë TVSH mbi ndërtesat e reja, përfshirë vlerën e tokës. Por ajo që pritet të hasë kundërshti të forta, si nga opozita ashtu edhe nga qytetarët do të jetë vendimi për heqjen e fashës  prej 300 kw, gjë e cila sipas kritikëve do të rrisë direkt çmimin e energjisë.  Ndërkohë që qeveria ka mohuar këtë, nuk ka nguruar të bëjë të ditur se do të rrisë pensionet për kryefamiljarët pensionistë si edhe rritjen e ndihmës ekonomike, gjë e cila vërteton direkt sipas opozitës që cmimi i enegjisë elektrike do të rritet.

Rritja e akcizës

Në paketën fiskale të vitit 2015, qeveria ka parashikuar që përmes ndryshimeve do të sejllë një efekt në buxhet që do llogaritet rreth 10 miliardë lekë. Pjesën dominuese në rritjen e të ardhurave do ta mbajë rritja e nivelit të akcizës për cigaret (20 lekë për paketë deri më 31 dhjetor 2015), duhanin me të dredhur (me 1400 lekë/kg deri në fund të vitit 2015), miratuar tashmë në Kuvend, ndërsa pritet rritje edhe për taksën e pijeve alkoolike dhe birrën. Efekti pozitiv në të ardhurat e buxhetit të shtetit nga rritja e akcizës së cigareve, për vitin 2015, do të jetë rreth 3.4 miliardë lekë dhe 600 milionë lekë nga TVSH-ja. Ndërsa efekti në të ardhura për rritjen e taksës për duhanin me të dredhur është 200 milionë lekë për vitin e ardhshëm.

 

Taksat e rritura

-Të ardhurat e qytetarëve, veç pagave, do të taksohen me 15% nga 10 % që ishte

-Depozitat në Bankë, dhuratat, të ardhurat nga lojërat e fatit dhe qiratë do të taksohen me 15%  nga 10  % që ishte

– Taksa e qarkullimit të makinave do jetë 27 lekë nga 17 leke për litër që ishte. Këtu duhet përfshirë TVSH-në që e rrit edhe me 5.4 lekë

– Për makinat qeveria ka vendosur taksën taksën dysheme prej 10 mijë lekësh, nga e cila preken thuajse 200 mijë shoferë

– 2% taksë për të ardhurat e kompanisë koncesionare të autostradës Durrës-Kukës

-TVSH mbi ndërtesat e reja, përfshirë vlerën e tokës

 

 Shifrat e buxhetit

3%- pritet të jetë rritja ekonomike me buxhetin e 2015-ës, ndërsa 2 vitet në vijim do të kenë një rritje prej 4.5%

0.3 %- pritet të reduktohet borxhi publik, duke synuar reduktimin nga 70,9% që është aktualisht në 70,6% gjatë vitit 2015

412- mld lekë do jetë totali i të ardhurave , 27.7% e Prodhimit të Brendshëm Bruto

472 -mld lekë do jenë shpenzimet, ku 5% e GDP do zenë investimet

-Hiqet TVSH-ja për sigurimet dhe zëvendësohet nga taksa prej 3% për primin bruto

-Rritet renta minerare për pushtetin vendor

-Ulet taksa për rafineritë vendase

-Ulet taksa doganore për gomat e automjeteve nga 15-10%

-Përjashtohet nga taksa për të ardhurat personale kontributi për pensionet vullnetare

-Për agropërpunimin dhe biznesin në bujqësi, rimbursimi i TVSH-së shkon në masën 20% nga 6% që ishte

-Zero tarifa doganore për lëndët e para dhe mallrat masive në bujqësi, si gruri, mielli etj

-Sektori i peshkimit përjashtohet nga taksa e qarkullimit dhe karburantit

 

 Ulja e borxhit me vetëm 0.3 %, cfarë parashikon strategjia 2015-2017

Qeveria angazhohet të ulë nivelin e borxhit, duke nisur nga viti 2015. Kjo është parashikuar edhe në drafbuxhetin për vitin 2015-ës, i cili parashikon uljen  e borxhit publik me vetmë 0.3 %. Sipas dokumentit të kuadrit makroekonomik e fiskal për periudhën 2015-2017, të miratuar nga ekzekutivi, borxhi publik do të vijë duke u ulur nga viti në vit. Sipas këtyre të dhënave, pas një rritje në fund të vitit 2014, në vitin 2015 do të fillojë dhe ulja e nivelit të borxhit publik në 71.7 për qind, në vitin 2016 është parashikuar në 69.2 për qind dhe në vitin 2017 në nivelin 65.6 për qind e PBB. Ndërkaq të dhënat tregojnë se situata e tregjeve evropiane vazhdon të mos jetë e favorshme dhe besueshmëria e ekonomisë sonë është ende mjaft e ulët. Niveli i borxhit publik për periudhën 9 mujore llogaritet në vlerën e 960 miliardë lekë, ose 67.76 për qind e PBBsë. Shifrat e publikuara nga Ministria e Financave, tregojnë se, në këtë vlerë të borxhit publik nuk janë përfshirë detyrimet e prapambetura që qeveria i ka biznesit. Po sipas këtyre statistikave, stoku i borxhit shtetëror vlerësohet të arrijë 910 miliardë lekë, ndërsa stoku i borxhit të garantuar në 50.7 miliardë lekë. Referuar kësaj periudhe, borxhi i brendshëm llogaritet të jetë 554 miliardë lekë, ndërsa borxhi i jashtëm ishte 405.8 miliardë lekë.

 

 

back to top

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live