Menu
15 vite "Zeri i Bilbilit"

15 vite "Zeri i Bilbilit"

Grupi “Zëri i Bil...

4 km ne kembe cdo dite ,sakrifica e madhe e femijeve per tu arsimuar

4 km ne kembe cdo dite ,sakrifica e…

11fëmijë të ciklit sh...

Luftetari barazon ne shtepi

Luftetari barazon ne shtepi

U mbyll një barazim 1...

Rikthehet gripi i shpendëve në Koren e Jugut, masa të rrepta

Rikthehet gripi i shpendëve në Kore…

Rikthehet gripi i shp...

Orkestroi vrasjen e 7 njerëzve,vdes pas 50 vitesh në burg Mannson

Orkestroi vrasjen e 7 njerëzve,vdes…

Charles Manson, lider...

Aeroporti i Sarandës e i Vlorës Gjiknuri paraqet projektet

Aeroporti i Sarandës e i Vlorës Gji…

Ministri i Infrastruk...

Çfarë po ndodh mes Elifit dhe Angelina Jolie, zbulohet arsyeja që i bëri bashkë dy aktoret e mëdha

Çfarë po ndodh mes Elifit dhe Angel…

T uba Büyüküstün ësht...

Beyonce sapo është shfaqur me modelin më të cuditshëm të flokëve!

Beyonce sapo është shfaqur me model…

Beyoncé gjithmonë di se...

Zhveshjet më të bujshme të vitit 2017

Zhveshjet më të bujshme të vitit 20…

Më shumë zhveshur ses...

Dorhiqet Ahmet Cabej

Dorhiqet Ahmet Cabej

Eshtë dorëhequr nga d...

Prev Next

Skandali i EULEX në Kosovë Featured

Misioni Europian për Sundimin e Ligjit në Kosovë, EULEX, është përfshirë në skandalin më të madh që prej fillimit të mandatit, ku prokurorëve e gjykatësve ndërkombëtarë po u lakohen emrat në publik si pengues të drejtësisë dhe të dyshuar për korrupsion. 

Ndërsa , ekzistencën e hetimeve për korrupsion brenda EULEX-it e pranoi dhe shefi i ri i misionit, Gabriele Meuçi.Skandali i publikuar në një seri shkrimesh në gazetën “Koha Ditore” gjatë javës, u pasua nga pezullimi i prokurores së EULEX-it, Maria Bamieh, e cila, edhe pse mohonte pjesëmarrjen në shkrimin e artikujve, doli hapur për të mbështetur faktet e dala në shtyp.

 


Ajo akuzon eprorët e saj, se kanë ndërhyrë në disa çështje të bujshme të krimit dhe korrupsionit në Kosovë dhe se nuk ua kanë vënë veshin dyshimeve dhe akuzave të saj për pengimin e drejtësisë, në çështje si ajo e ish-sekretarit të Ministrisë së Shëndetësisë, Ilir Tolaj, dhe vrasjen e trefishtë në urën e Kaçanikut.Bramieh e mbështet akuzën e rëndë në përgjimet telefonike, provat për rrjedhje informacioni, ndërsa skandali thellohet edhe më tej, teksa e njëjta gazetë shkruan se informacione sekrete nga EULEX kanë përfunduar në duart e agjentëve sekretë të Serbisë.Prokurorja britanike, e cila punon prej 7 vitesh në Kosovë, akuzon gjykatësin italian Francesco Florit, tashmë të larguar nga misioni, se gjatë kohës që ka shërbyer në Kosovë ka marrë 300 mijë euro nga vëllai i një të dënuari.Pas pezullimit të prokurores, me motivacionin për parkim të paligjshëm, ajo ka angazhuar si avokat Arianit Kocin.Ngjarjet e fundit në misionin më të madh të sundimit të ligjit, për të cilin Bashkimi Evropian ka investuar qindra miliona euro, nuk kanë kaluar pa u komentuar edhe nga Qeveria e Kosovës.Kryeministri Hashim Thaçi ka thënë se institucionet kosovare vazhdojnë bashkëpunimin me EULEX-in, ndërsa ka thënë se duhet të vazhdojë tranzicioni i kompetencave nga EULEX-i tek institucionet kosovare.“Ne mbështesim qëndrimet dhe deklaratën e shefit të ri të EULEX-it. Mbështetje, që e kemi dhënë edhe në takimet e fundit, që kemi pasur me të. Bashkëpunimi i të gjitha institucioneve të Kosovës me bashkësinë ndërkombëtare ka qenë shumë i mirë, në kuadër të kësaj ka qenë një bashkëpunim konstruktiv dhe i përgjegjshëm në kuadër të kompetencave të ndara edhe me EULEX-in, por gjithmonë duke respektuar procesin e tranzicionit, që sa më tepër të barten kompetencat tek institucionet vendore dhe që EULEX-i të ketë më tepër rol ndihmues dhe këshillues”, tha Hashim Thaçi, kryeministër i Kosovës.Për misionin e EULEX-it, në fillim të mandatit të tij në Kosovë, ishin krijuar shumë pritje se do të luftonte krimin e organizuar dhe korrupsionin.Por, pas shtatë viteve punë, ky mision shihet i padobishëm dhe një vazhdimësi e misionit të OKB-së, UNMIK, që kishte vepruar në Kosovë nga paslufta.“Në vazhdimësi janë munduar, që suksesin e këtij misioni ta masin me akte proceduriale. Në këtë rast, janë munduar që, përmes disa arrestimeve spektakolare, duke bërë shoë medial, ta paraqesin një punë të suksesshme, të cilën kanë pretenduar në vazhdimësi se e kanë bërë. Suksesi i punës në sistemin e drejtësisë mund të matet me aktgjykime të formës së prerë, të cilat kanë munguar dhe po vazhdojnë të mungojnë. EULEX-i, në njëfarë forme ka dështuar, sepse kanë munguar rezultatet, me të cilat do të mund të ofronin një drejtësi për qytetarët e Kosovës”, tha Betim Musliu, drejtor ekzekutiv, Instituti i Kosovës për Drejtësi.

Last modified onShtune, 01 Nentor 2014 09:15
back to top

Gjirokastra ON LINE

hotel

facebook

 

 

 

YouTube

 

 

twitter

 

google+

viagrageneric viagraviagra genericviagra couponsviagra without a doctor prescriptionviagra onlineequipe argentine viagraviagra pricesbuy viagracialis vs viagracheap viagraviagra pillsviagra samplesviagra side effectswhat is viagraviagra couponviagra naturalviagra dosageviagra for sale uknatural viagrabuy viagra onlinegeneric viagra 100mgfemale viagrahow does viagra workhow to use viagraviagra activateherbal viagraviagra tabletssophia viagraviagra sans ordonnanceviagra kaufenviagra tabletviagra vs cialisonline viagracanadian viagraviagra for womenviagra ohne rezept aus deutschlandpfizer viagraviagra 100mgviagra costfree viagraviagra alternativesviagra canadaviagra on lineviagra single packsviagra for menviagra pillviagra 100mg tablets retail priceorder viagraviagra tescoside effects of viagraviagra pillen kruidvatviagra for salediscount viagrawhat does viagra doviagra costsviagra uklevitra vs viagraviagra 100 mgutilisation viagrabest price viagracost of viagraviagra sexviagra wikipediasex viagra for womenwhere to buy viagraviagra nebenwirkungenrevatio vs viagraviagra without a doctor prescription usaviagra genericoviagra 50mgviagra from canadaover the counter viagraviagra effectsviagra substituteviagra medicinepfizer viagra coupons from pfizerbuy generic viagraviagra wikiviagra bestellenviagra ohne rezept auf rechnungcanada viagrawomen viagrabuying viagraviagra softviagra priceviagra 100viagra en ligne livraison 24hviagra on line no prechow long does viagra lastviagra alternativeviagra receptfrittamoxicillinamoxicillin 500 mgamoxicillin dosageamoxicillin side effectsamoxicillin clavulanateamoxicillin rashamoxicillin and alcoholwhat is amoxicillin used foramoxicillin 500mgamoxicillin 875 mgside effects of amoxicillinwhat is amoxicillinamoxicillin usesamoxicillin 1000amoxicillin trihydrateamoxicillin antibioticamoxicillin 500amoxicillin allergyamoxicillin and clavulanate potassiumamoxicillin 500mg capsulesamoxicillin for dogsamoxicillin capsulesallergic reaction to amoxicillinamoxicillin 875amoxicillin dosingamoxicillin dosage for childrenwhat does amoxicillin treatamoxicillin clavamoxicillin for utiamoxicillin dosierungamoxicillin liquidcan amoxicillinamoxicillin bnfamoxicillin medscapeamoxicillin allergic reactionantibiotic amoxicillinside effects of amoxicillin 500 mgamoxicillin for catsamoxicillin clavulanate potassiumamoxicillin reactionadult dosage of amoxicillin suspensionamoxicillin for sinus infectionhow does amoxicillin workamoxicillin alcoholfish amoxicillinamoxicillin overdoseampicillin vs amoxicillinamoxicillin pediatric dosingamoxicillin potassium clavulanateis amoxicillinpenicillin vs amoxicillinamoxicillin for strep throatamoxicillin 250mgfish mox amoxicillinis amoxicillin penicillinclavulanate amoxicillinamoxicillin diarrheaamoxicillin pot clavulanateamoxicillin and clavulanate potassium tabletsamoxicillin and clavulanateaugmentin vs amoxicillinamoxicillin over counter walgreensamoxicillin dosage for adultsalcohol and amoxicillinamoxicillin utidoes amoxicillin expirethuoc amoxicillinbnf amoxicillinamoxicillin piladult dosage for amoxicillin suspension875 mg amoxicillinallergic to amoxicillinamoxicillin spcamoxicillin for ear infectionamoxicillin side effects in womenbuy amoxicillinamoxicillin pregnancy

channel7 live